1. Ana Sayfa
  2. SEO
  3. WPML 404 Error Secondary Language

WPML 404 Error Secondary Language

WPML 404 Error
1

WPML 404 Error Secondary Language

WPML 404 Error adlı yazım içerisinde sizlerle birlikte bugün yaşadığım çok ilginç olan hatayı paylaşacağım. Çoklu dil seçeneğini kullandığım sitelerden birinde Google Search Console üzerinden görüntülediğim hata ile birlikte tüm alt diğer dil sayfalarında 404 Hatasıyla karşılaştım.

Hatanın neden kaynaklandığını ve nasıl çözeceğimi ise bilmiyordum. Biraz araştırmaya koyuldum. WPML’in kendi destek kaynaklarına ve geçmiş forum konuşmalarına baktım. 1 saat kadar bu araştırmaları yaptıktan sonra sonuç alamadım. Sırası ile şu işlemleri denedim;

  • WPML Cache’ini kontrol ettim, ki kapalıydı
  • Check and Repair işlemini yaptım, sonuç aynıydı
  • Sorunlu tabloları kontrol et işlemini uyguladım, sonuç değişmedi
  • Sayfalarımı tek tek kontrol ettim, sorun yoktu
  • Redirection eklentisi ile hatalı sayfa var mı? Yok mu? Kontrol ettim nafile

Sonrasında eklentileri kontrol etmek istedim. Sırası ile cache eklentilerimi devre dışı bıraktım ve inanır mısınız sonuç yine aynıydı. Bu biraz beni bunalıma doğru sürüklemeye başladı ve farklı bir method denedim.

WPML Plugin 404 Error Neden Kaynaklanıyor?

Bu hususta denediğim farklı çözüm method’u SEO Eklentilerimi kontrol etmeyle başladı. İlk etapta Image Compressorları devredışı bıraktım ve Image Duplicator eklentilerini tekrar kontrol ettim SEO ile ilgisi olduğundan belki uyumsuzluk yaşanıyor diye düşündüm bu işlemi yaparken fakat öyle değilmiş.

Sunucu yönetimi tarafında Hosting Paneline girerek yazma izinlerini kontrol ettim. PHP ve PHP bileşenlerinde bir sorun olup olmadığına da baktım, evet tıkandım 🙂

WPML 404 Hatasının Çözümü ve Yapılacaklar

Bu sorunun temelini 1.5 saat sonrasında bulabildim. Sorunun temeli Yoast Multi-Lingual SEO eklentisinin yeni güncellemesi ile birlikte WPML uyumluluklarında sorunlar var. Bu sorun sebebiyle tüm WPML ve Yoast MultiLingual kullanan web sitelerinde update sonrası sorun yaşanıyor ve çözülemiyor. Bu sebeple kısa süreli hata düzeltilene kadar Yoast MultiLingual eklentisini devredışı bırakmanızı ve güncelleme gelene kadar bu şekilde bırakmanızı öneririm.

Bu hususta Yoast Development ve Yoast tarafına ise mini tatlı bir tweet attım 🙂

 

Merak ettiklerini yorumlarda benimle ve diğer meraklı arkadaşlarla paylaşman hem bana hem de arkadaşlara birşeyler katabilir. Ek olarak fikrin varsa bunu da kendine saklama, paylaş ki bizde bilelim 🙂 Kötü yorum yazacak isen, çekinme, ben kötü yorumları da seviyorum 🙂 Şimdilik hoşçakal, vaktin için teşekkürler! 

Güncel ve Popüler Dijital Pazarlama ve SEO Makalelerim

Uluslar Arası Pazarda Sitenize Nasıl SEO Yaparsınız?

Bulamayacağınız Ücretsiz SEO ARAÇLARI

SEO Makaleleri

Yorum Yap

Yazar Hakkında

90'lı yılların ümidi, geleceğin aleti olan bilgisayarla aynı yıllarda tanıştım. Donanımla başladığım teknoloji serüveni artık yerini dijital pazarlama, marketing ve seo'ya bıraktı. 4 senelik gelişen bilgi birikimim ile kişisel blogum içerisinde SEO makaleleri, yazıları ve methodları paylaşıyorum.

Yorum Yap