1. Ana Sayfa
 2. SEO
 3. Seo’ya Giriş

Seo’ya Giriş

Seo'ya Giriş, Adım 2 Selam Google

Seo’ya Giriş

Selamlar herkese! Biraz uzun zaman oldu fakat işten pek fazla vakit kalmıyor. Meslek olarak SEO işi yaptığım için kafam sürekli meşgul, nedeni sürekli olarak hem pazarın yenilenmesi hem de algoritmaya uyum sağlamaya çalışıyor olmam.

Sizlere daha önce Websitenizi SEO Uyumlu Hazırlamak: SEO’ya Giriş İlk Yazı paylaşımını yapmıştım. 10 Mart tarihli yazının ardından yaklaşık 1 ay gibi bir zaman geçti. Neyse lafı uzatmak istemiyorum, sonra yorumlarda kelime dolduruyorsun diye kızıyorsunuz 🙂

Belirtmek isterim ki bu yazıları paylaşırken herhangi bir gelir ya da kazanç elde etmiyorum.

Seo’ya Giriş: Yazı 2 İçindekiler

 • Websitemi Hazırladım, Şimdi Ne Yapmalıyım? – Giriş
 • Websitesi Hızlandırma Yöntemleri, Seo Üzerindeki Etkileri – Anlatım
 • Google Pagespeed Insights ile Site Skoru – Gelişme
 • Rich Snippetler ve Etkileri – Can Alıcı İçerik
 • Rich Snippets Nedir? – Can Alıcı İçerik
 • Rich Snippets Kullanımı ve Neden? – Önemli
 • Kapanış

Websitemi Hazırladım, Şimdi Ne Yapmalıyım?

Güzel! Büyük adımı atlatmış gibisin, ne dersin? Asıl hikaye aslında şimdi başlıyor. Siteyi yaparak yayına almak en basit adım aslında bu işlemlerin arasında 🙂

Başlıkta da belirttiğim gibi cevabını vereyim, şimdi ilk olarak sitenin PageSpeed’ini kontrol edeceksin. Yazılarını, içeriklerini paylaşmadan önce yapman gereken gerçekten kullanıcıyı vakit kaybına uğratmayacak ışık hızında bir websitesi! Peki, bunu nasıl yapacağım? Dediğini de duyar gibiyim. İnternet üzerinde tonlarca siteniz mi yavaş? İşte 4 eklenti… Gibi click bait barındıran kullanıcıyı sonuca ulaştıramayacak, reklam trafiği kasan siteyle dolu 🙂 Şimdi söyleyeceğim şeyleri iyice not etmelisin bunun için sonraki başlığı takip et!

Websitesi Hızlandırma Yöntemleri, Seo Üzerindeki Etkileri

Websitesini hızlandırmak için yapılacak adımlar biraz geniş, websitenin yazılımına ve içerik hacmine göre değişiklik gösterebilir. Buna nazaran giriş bilgilerini paylaşıyor olacağım(kaba bir İngilizce ile Entry Level Optimization).

 • Javascript dosyalarını az kullanmaya özen göster, var ise sıkıştırma uygula.
 • CSS dosya ve yapılarını minimize et, minify uygula ya da kod sayısını azaltmaya çalış.
 • Resimlerini WebP kullanabilirsen WebP olarak ayarla, mümkün değil ise Resim Sıkıştırma eklentisi ya da hazır scriptlerini derleyerek kullan.
 • AMP kullan fakat! Fakat diyorum çünkü siten eğer 0.4 saniyeden fazla yükleniyor ise kullan. Aksi halde 0.4 saniye için AMP’ye gerçekten şuan için gerek yok.
 • Site dosyalarını yani gerekli JS, Kod eklentilerini footer’a ekle, neden mi? Content first yapısı hem hız kazandırır hem de seonu etkiler.

Bu yazdığım şeyleri tamamladıktan sonra hali hazırda yüksek bir ivmeye sahip websiten olacak. Bunun etkisi de senin ile birlikte aynı içeriklere sahip sitelerle olan rekabetini kızıştırarak load hızından dolayı seni öne atacak. Ne mi olacak? Yükseleceksin!

Google Pagespeed Insights ile Site Skoru

PageSpeed Skor gerçekten çok önemli bir etken. Neden önemli bir etken olduğunu açıklayayım, sitenin ilk anlamlı content ve yüklenmeyi yapması ne kadar hızlı o kadar iyi. İndexlenme açısından gerçekten site hızının önemli bir konumu bulunuyor.

Hem sitenin kullanıcı tarafında maksimum ne kadar sürede yükleneceğini belirleyen bir faktör hem de yukarıda da belirttiğim üzere rakiplerinle sadece içerik ile değil, altyapı ile de yarışıyorsun. Siteni hızlandırman için yapman gerekenleri bir üst başlıkta belirttim.

Google Pagespeed Insights

Buna nazaran işlemleri yaptıktan sonra benim aldığım skorlar bu şekilde;

Mobil tarafında aldığım skor 100 oldu

fatihbattalcomtr_mobile
fatihbattalcomtr_mobile

Masaüstü tarafında ise 3 puan ile 100lük öğrenci olamadım :'( İşin şakası 90 üstü benim için yeterli, fazlasında gözüm yok gerçekten. İlla ki 100’de 100 olacaksınız diye bir kaide yok. 90 ve üzeri olmanız sizin için avantaj olacaktır.

fatihbattalcomtr_desktop
fatihbattalcomtr_desktop

Rich Snippetler ve Etkileri

Google’ın Türkiye’de 2017 yılında listelemeye başladığı Rich Snippets günümüzde ivme kazanmış durumda. Şuanda Zero Result yani 0. sıra olarak yerini alan bu özellik ile SEO’da en yüksek sıraya sahip olabilirsiniz. Ama öncelikle,

Rich Snippets Nedir?

Rich Snippets, Türkçe anlamıyla Zengin Kesitler olarak anlaşılır. Google üzerinde kullanımı kullanıcıların aradığı sonuçlara en doğru olabilecek cevap, içerik, örnek ya da türevi seçenekleridir.

Bunu bazen siz belirleyebilirsiniz fakat çoğunlukla Google seçer.

Örnek göstermek gerekirse,

rich snippet nedir
rich snippet nedir

Resimde görebileceğin şekildedir.

Rich Snippets Kullanımı ve Neden?

Rich Snippetsları doğru kullanmak çok önemli, zaten yukarıda gördün ve anladığını umuyorum. Eğer yine de anlamadıysan yorumlar aracılığıyla benimle paylaşabilirsin, keyifle açıklayabilirim.

Neden? Nasıl Kullanırım?

Websitende bir yazı paylaştın fakat bu yazı inceleme yazısı, rakiplerinin de benzer yazısı var, ee ne yapacaksın? Rich Snippets kullanarak rakibine 2 sayı fark atacaksın 🙂 Review Snippet’ıyla yazına +larını -lerini ekleyerek kullanıcılara detay verebilirsin. Verdiğin detaylar da ilettiğim gibi rakibinde olmadığına göre, Google senin Review yani İncelemeni tanıyarak seni üste alacak, haliyle kazanan sen olacaksın.

Seo’ya Giriş: Yazı 2 Son

Yazıyı burada sonlandırıyorum. Bir sonraki yazımı yakın zamanda yazmayı düşünüyorum. Yeterli ve detaylı bilgiler paylaşmak istiyorum. Umarım burayı okuyorsundur, okuyorsan sana çok teşekkür ederim, en azından birine birşeyler katmış oldum:)

Merak ettiklerini yorumlarda benimle ve diğer meraklı arkadaşlarla paylaşman hem bana hem de arkadaşlara birşeyler katabilir. Ek olarak fikrin varsa bunu da kendine saklama, paylaş ki bizde bilelim 🙂

Kötü yorum yazacak isen, çekinme, ben kötü yorumları da seviyorum 🙂

Şimdilik hoşçakal, vaktin için teşekkürler!

Yorum Yap

Yazar Hakkında

90'lı yılların ümidi, geleceğin aleti olan bilgisayarla aynı yıllarda tanıştım. Donanımla başladığım teknoloji serüveni artık yerini dijital pazarlama, marketing ve seo'ya bıraktı. 4 senelik gelişen bilgi birikimim ile kişisel blogum içerisinde SEO makaleleri, yazıları ve methodları paylaşıyorum.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

 1. Bir önceki makale gibi harika olmuş. Lakin sitenizde makaleler için abone olma seçeği yok. Bence olmalı. Yoksada beni yeni yazılarınızdan haberdar edin lütfen. Teşekkürler.

  • Mustafa bey, dün bir eklenti denedim fakat bu websitem içerisinde bir döngüye neden oldu. Bugün muhtemelen abonelik ve e-posta bülteni için çözüm üretmiş olurum. Değerli yorumunuz ve vaktiniz için teşekkür ederim, diğer yazılarımda görüşmek dileğiyle.