1. Ana Sayfa
 2. SEO
 3. SEO Uzmanı Kimdir? SEO Uzmanı Nasıl Olunur?

SEO Uzmanı Kimdir? SEO Uzmanı Nasıl Olunur?

Seo Uzmanı Kimdir
4

SEO Uzmanı Kimdir?

SEO Uzmanı gerçekten kimdir? Kimlere denir? 2010’un başlarından beri en çok sorulan sorular arasında yerini alan başlıklar arasında. Modern çağın gelmesi ile birlikte artık herşeyin internet ortamında gerçekleşmesi, tüm arama işlemlerinin arama motorları aracılığı ile yapılması ise bu alanın daha da değer kazanmasını sağladı.

Günümüzde SEO Uzmanı kime deniyor? Derseniz, soruya verilecek birden fazla cevap bulunuyor. Türkiye’de genel olarak herkesin bildiği açıklama ise: Arama Motoru üzerinde çıkan sonuçlar arasında sitenizi ya da web sitesini yukarılara taşımaya çalışan kişilere verilen genel ad olarak söylenmekte. Aslına bakarsanız yanlış da değil 🙂

En çok bilinen yanlış ise çoğunlukla aramaların Google Arama Motoru üzerinde yapıldığını düşünen halkımızın SEO Uzmanlarına verdiği genel takıntı: Google’da mı çalışıyorsunuz? Google’a söyleseniz bizim siteyi başa çekse gibi tatlı ama bir o kadar da komik sorularla geliyor 🙂

SEO Uzmanı: Arama Motorları üzerinde web sitelerinin sıralamalarını etkileyecek method, iyileştirme, onarma ve türevi işlemleri yaparak başarı yakalayan ve bu işlemleri meslek haline getirmiş kişilere denmektedir.

Hatırlatmak isterim ben de bir SEO Danışmanı ve genel olarak bir Dijital Pazarlama Uzmanıyım.

Arama Motorlarında Yükselmek İçin Gerçekten SEO Uzmanı Olmak Mı Gerekir?

Sorunun cevabı biraz açık, amatör olarak yapacağınız her deneme ne kadar başarılı olabilecek gibi görünse de o kadar zarar da verebilir. Algoritma güncellemelerini takip etmeden, Teknik SEO bilmeden, onarım yapmayı öğrenmeden SEO yapmak gerçekten büyük bir yıkım yaratabilir.

Bunu söylememin temel sebebi, zamanında ben de bu yoldan zor ve sıkıntılı bir şekilde geçtim. Başarana kadar o kadar çok hata yaptım ve ne yaptığımı bilmeden sürekli denemelere koyuldum. Size önerim, yapmayın 🙂 Biraz okuyun, araştırın ve bu işe Teknik taraftan başlayın.

Teknik derken? Kafanızdan bir soru geçecek gibi, geçsin yanıtlıyorum: Teknik SEO bu işin asıl temeli. Web sitenizde öncelikle hız konusunu çözmeniz gerekir. Bunu nasıl yaparsınız?

GTMetrix, Pingdom, Pagespeed Insights, Varvy gibi araçlar kullanarak ölçümleme sonrası yönergeleri izleyerek yapabilirsiniz.

Arama Motoru Optimizasyonu
Arama Motoru Optimizasyonu

Bu ve benzeri araçlara ise daha önce bahsettiğim Ücretsiz SEO Araçları yazısından ulaşabilirsiniz.

Ardından CSS, Javascript gibi sitenizi oluşturan ana kodun yardımcılarının yükleme zamanları, remote connectionlarını gözden geçirerek optimize etmeli ve bu optimize sonrası Arama Motoru tarafından kodların engelleme yapılmadığını kontrol etmelisiniz.

Bunlarla ilgili olarak SEO’ya Giriş yazı serimde detayları ile WordPress tarafında nasıl bir yol izleyeceğinizden çokça detay vererek bahsettim, başlığına tıklayarak ulaşabilirsiniz.

SEO Nasıl Öğrenilir?

Güzel sorulardan, çokça cevabı olan, denemesi uzun ve süreci geniş olan bir kavramdır SEO. Öğrenmek için deneyim kazanmanız, hata yaparak hatalarınızı görmeniz ya da bir bileninden destek almanız gerekir. Unutmadan bir seçenek daha olduğunu belirtmemde fayda var. Eğitimini de alabilirsiniz, alanında referansları ile isim yapmış Uzmanların verdiği seminer, eğitim ve etkinliklere katılarak kendinizi geliştirebilirsiniz.

Seo Nasıl Öğrenilir
Seo Nasıl Öğrenilir

Yakın zamanda benimde dahil olduğum Arama Motoru Optimizasyonu Eğitimi Dome İstanbul içerisinde gerçekleşecek ve tarihi de epey bir yaklaştı. Bu yazı vasitası ile ondan da bahsetmek isterim. Sonuçta kendinizi geliştirmeniz için kaçırılmayacak fırsatlar arasında.

Eğitime Katılmak isterseniz bana özel %10 indirim mevcut 🙂 Ulaşırsanız yardımcı olurum 🙂

SEO Yapmak İçin Eğitim Gerekir Mi?

Her ne kadar bu konuda deneme yanılma ile yola çıksam da kendi riskinize bağlı olan bir sorudur bu. Eğer ki risk almak istemiyorsanız Eğitim almanız sizin için iyi olacak ve sizi geliştirecektir.

SEO Eğitimini almak, sizlere detaylı bakış, başlangıç için en azından neler yapmanız gerektiğini gösterecek bir yol haritası gibi olacaktır.

Fakat benim gibi de alaylıysanız, deneyin. Denemenizi öneririm. Dediğim gibi risk almanıza bağlı olan bir konu olduğundan, sonuçları olacaktır.

Hatalı SEO Yaparsam Sonuçları Olur Mu?

Evet! Hatalı SEO işlemlerinde sonuçlar kesinlikle olur! Bu sonuçların başında ise;

 • Sıralamada hiç yer almamak
 • Arama Motorundan yasaklanmak, BAN yemek
 • Rakipleri hatalı işlemler ile beslemek
 • Alan Adınızın çöp olması
 • Paranızın boşa gitmesi

Gibi temel başlıklara ayırabileceğimiz sonuçları yaşayabilirsiniz.

SEO Uzman’ının Bildiği Eklentiler, Uzantılar ve Araçlar

Bir SEO Uzman’ının bildiği araçlar temellikle Google tarafından yayınlanan ve kullanımı ücretsiz olan araçlardır. Tabii benim söylediğim genel olarak Takip, Hata görüntüleme, İçerik Görüntülenmesi gibi temel şeylerin Google tarafında nasıl olduğunu gösteren göstergeler ve araçlar ve uzantılardır.

Bunların başında olmazsa olmazlar da var, Örneğin;

 • Google Analytics
 • Google Search Console

Bir SEO Uzmanı tarafından kullanılan ve tarayıcısından eksik olmayan 2 araç 🙂 Peki bu araçlar neler yapıyor?

Google Analytics

Google Analytics Basit Anlatım
Google Analytics Basit Anlatım

Web sitenizde oluşan trafiğin nereden, nasıl, hangi yoldan, ne zaman ve hangi etkinlikler ile gerçekleştiğini gösteren Analitik takip aracıdır. Neler yapabilirsiniz?

 1. Bu araç ile web sitenizde yavaş yüklenen sayfaları görüntüleyebilirsiniz.
 2. En çok giriş yapılan sayfayı kontrol edebilirsiniz
 3. Kullanıcıların en çok hangi ülke, şehir ya da bölgeden sitenize ulaştıklarını kontrol edebilirsiniz.
 4. Web sitenizde yer alan buton, form, satış gibi etkinlikleri görüntüleyebilir, ne kadar dönüşüm yarattığını inceleyebilirsiniz.

Google Search Console

Google Search Console Nedir Basit Anlatım
Google Search Console Nedir Basit Anlatım

Web sitenizin Google Arama Motoru üzerinde listelenmesine aracı olan ve bu listelenmeyi ise web sitenizin haritasını, uzantısını eklemeniz sonrası detaylandırarak gösteren araçtır. Bu araç ile web sitenizin hangi kelimelerde görünüm aldığını, sıralama olarak ne durumda olduğunu ve hangi kelimeler üzerinden etkileşim aldığınızı detaylıca gösterir. Bu araç aynı zamanda web sitenizde yer alan hataları da size bildirerek Google tarafında sıkıntı yaşamamanızı sağlar. Neler yapabilirsiniz?

 1. AMP, Site Haritası, Listelenme gibi şeyleri kontrol ederek yükleme yapabilirsiniz.
 2. Arama Hacminizi, Tıklama oranınızı ve Ortalama sıralamanızı kontrol edebilirsiniz.
 3. Oluşan teknik hatalarınızı detaylı bir şekilde kontrol edebilir, gidererek bu araç ile bildirebilirsiniz.
 4. Sitenizin hangi adreslerden bağlantı aldığını inceleyebilir ve kim sitenize link vermiş sayıları ile birlikte çok detaylı olmasa da görüntüleyebilirsiniz.

Aslında 2 den çok fazla araç var fakat temelde kullanmanız gereken nadide araçlar. Bu 2 nadide eser ile harikalar yaratabileceğinizi ise unutmayın.

Sizi çok sıkmak istemem o yüzden bu yazımın sonuna geldiğimizi ise bildirmek isterim.

Merak ettiklerini yorumlarda benimle ve diğer meraklı arkadaşlarla paylaşman hem bana hem de arkadaşlara birşeyler katabilir. Ek olarak fikrin varsa bunu da kendine saklama, paylaş ki bizde bilelim 🙂 Kötü yorum yazacak isen, çekinme, ben kötü yorumları da seviyorum 🙂 Şimdilik hoşçakal, vaktin için teşekkürler!

Görüntüleyebileceğiniz diğer alakalı yazılarım;

SEO’ya Giriş

Uluslar Arası Pazarda Sitenize Nasıl SEO Yaparsınız?

SEO Makaleleri

Yorum Yap

Yazar Hakkında

90'lı yılların ümidi, geleceğin aleti olan bilgisayarla aynı yıllarda tanıştım. Donanımla başladığım teknoloji serüveni artık yerini dijital pazarlama, marketing ve seo'ya bıraktı. 4 senelik gelişen bilgi birikimim ile kişisel blogum içerisinde SEO makaleleri, yazıları ve methodları paylaşıyorum.

Yorum Yap