1. Ana Sayfa
  2. Linux
  3. Redhat Enterprise Linux 8 Beta Programına Katılma ve İndirme İşlemi

Redhat Enterprise Linux 8 Beta Programına Katılma ve İndirme İşlemi

RHEL 8 Beta

Redhat Enterprise Linux 8 Beta Programına Katılma ve İndirme İşlemi

14 Aralık 2018 tarihinde indirilebilir ve erişilebilir BETA versiyonunu Beta üyelerine açan RHEL, sorunsuz bir şekilde deneyim için artık sadece üyelik alarak beta test işlemlerini yapmanızı sağlıyor. Herhangi bir ek işlem yapmadan sadece yeni bir üyelik oluşturarak Beta programına katılabilmeniz ise artık mümkün! Kasım 2018 tarihinde Beta sürümünü public konuma getirmişlerdi fakat üyeliklerle download sorunu yaşanıyordu. Bu yüzden Aralık ayı gibi net bir şekilde downloadlar sorunsuz konuma erişti. Haberi geç yapmamın sebebi ise blog’umu yakın zamanda açmış olmamdır.

Bilindiği üzere CentOS, Fedora ve bir kaç Linux dağıtımının ana çekirdeği olan RHEL, yeni versiyonu ile gerçekten bazı şeyleri başarmış gibi. Peki RHEL 8 versiyonu neleri barındırıyor?

RHEL 8 ile 5 Köklü Değişim

Değişim içeren bölümler ise sırasıyla;

Güvenlik
Yenilik – Container(Konteyner)
Sistem Yönetimi
Depolama ve Dosya Sistemleri

RHEL 8 Ağ Yenilikleri

Ağ konusunda, IPVLAN aracılığı ile konteynerler içerisinde daha verimli ağ olanağı sunuyor. Bandwidth ve Round-Trip Propagation Time (BBR) tıkanıklık kontrol algoritmasını destekleyen yeni TCP/IP çatısı sunuluyor. Bu sayede maksimum performans, düşük gecikme ve tepkime sürelerine sahip olmak mümkün oluyor.

Redhat Enterprise Linux 8 Beta Güvenlik Değişiklikleri

OpenSSL 1.1.1 ve TLS 1.3 desteği RHEL 8 ile default olarak geliyor. Kriptografi ve güvenlik açısından ise gayet yeterli bir adım olmuş. Güçlendirilmiş kernel yapısı ve sistem yapısı ise ön plana çıkarılmış.

RHEL 8 Container ( Konteyner )

RHEL 7 ile Container yapısını ve detaylarını aktarmıştı şirket, şimdi ise geliştirme yaparak işleri daha da kolaylaştırıyor. 8 Beta da lightweight container uygulamaları içermekte, barındırmakta. Buildah (konteyner oluşturma), Podman (konteyner yürütme), Skopeo (konteynerları paylaşma ve bulma) çalgıları yardımıyla geliştiriciler konteyner içinde yer edinen uygulamaları daha hızlı ve erimli şekilde geliştirebilecek, bulabilecek, yürütebilecek ve paylaşabilecek.

Redhat Enterprise Linux 8 Beta Sistem Yönetimi Güncellemeleri

Yum 4 aktif edildi ve sistem artık Yum’un 4. versiyonunu kullanıyor. Red Hat Enterprise Linux Web Konsolu aktif konumda geliyor ve Remote yönetim, kontrol ve sorun tespiti açısından büyük kolaylık sağlıyor. Bunun yanı sıra Web konsolu sayesinde container yönetimi ve sanallaştırılan sunucuları takip etmeniz ve müdahale etmeniz ise ayrı bir güzellik olmuş. Composer ile hybrid cloud yapılara yönetim iletişim yapma olanağı bu sürümde dahil edildi.

RHEL 8 Depolama ve Dosya Sistemleri Güncellemeleri

8 Beta içerisinde karmaşık dosyalar, klasörler ve içeriklerin yönetimini kolaylaştıran Stratis dosya sistemi geliyor. Sistem Yöneticilerinin Stratis ile işleri gerçekten kolaylaşmış durumda. File System Snapshots özelliği ile virtual machine clone işlemi ve türevleri daha hızlı ve güncellenmiş halde. Artık bu işlemi yapmak daha az bir zamanda gerçekleşecek. LUKSv2 desteği ile birlikte de şifrelenmiş verilere daha basit ulaşım ve gelişmiş veri güvenliği sağlanıyor.

Redhat Enterprise Linux 8 Beta‘yı deneyimlemek ve incelemek için adresi takip edebilirsiniz ;

Redhat Enterprise Linux 8 Beta Adresi : https://developers.redhat.com/rhel8/getrhel8/

Diğer Linux yazılarımı takip etmek için : Linux Kategorisi 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

90'lı yılların ümidi, geleceğin aleti olan bilgisayarla aynı yıllarda tanıştım. Donanımla başladığım teknoloji serüveni artık yerini dijital pazarlama, marketing ve seo'ya bıraktı. 4 senelik gelişen bilgi birikimim ile kişisel blogum içerisinde SEO makaleleri, yazıları ve methodları paylaşıyorum.

Yorum Yap