1. Ana Sayfa
 2. Nginx
 3. Plesk Panel WordPress Nginx Kalıcı Bağlantı Ayarları

Plesk Panel WordPress Nginx Kalıcı Bağlantı Ayarları

Nginx Wordpress Permalink Settings

Plesk Panel WordPress Nginx Kalıcı Bağlantı Ayarları

Plesk Panel WordPress Nginx Kalıcı Bağlantı Ayarları biraz karmaşık görünüyor ilk etapta. Çoğunlukla bu sorunu Plesk panel üzerinden kurduğunuz ve Plesk tabanlı NGINX hostinglerde yapacağınız manuel kurulumlarda yaşayabiliyorsunuz.

Sorunun çözümü ve sorunun kaynak sebebi aslında Nginx’in Apache’de olduğu gibi .Htaccess dosyanızı okuyamaması. Bunun için kendi Nginx konfigürasyonunuzu oluşturmanız gerekiyor.

Basit yoldan olayı çözümlemek isterseniz root domain şeklinde yani abcdomainadi.com şeklinde kullanım gerçekleştireceksiniz bu konfigürasyonu kullanmanız probleminizi çözecektir.

location ~ / {
try_files $uri $uri/ /index.php?$args;
}
if (!-e $request_filename) {
rewrite ^.*$ /index.php last;
}

Nasıl kullanacağınızı ise aktarayım, Plesk panel üzerinden domain’inize tıklayarak panelinize girin. Karşınızda Apache & Nginx settings bölümü göreceksiniz. Bu bölümde en alt satırda Nginx için ayrılmış additional code ya da ek seçenekler göreceksiniz. Bu alana kodu yapıştırarak önce Apply, sonra da OK butonları ile işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Peki WordPress kurulumunuz root dizininde değilse ne yapmanız gerekiyor? Şimdi gelin bir de bunu çözelim birlikte. Öncelikle yukarıdaki adımları takip ederek kod girme bölümüne geldiğinizde eklemeniz gereken kod bu şekilde olacak. Referans olarak ben /dizin olarak ekliyorum sizlerde hangi alt klasör ya da / sonrası hangi dizin kullanıyorsanız ayarınızı ona göre yapın lütfen.

location /dizin/ {
try_files $uri $uri/ /dizin/index.php?q=$uri$args;
}

Şeklinde Permalink’lerin yani kalıcı bağlantıların çalışmasını sağlayabilirsiniz. İlettiğim gibi Nginx Htaccess üzerinden çalışmayacağından bu şekilde sorunla karşılaşmıştık. Yapacağımız bu basit işlemler ile sorunumuzu ortadan kaldırabiliriz.

Orjinal olarak WordPress’in kendi sitesi üzerinden yayınladığı LNMP (Linux, Nginx, Mysql, PHP) ayarlarını da görüntüleyebilirsiniz.

Umarım sorununuza çözüm olmuşumdur, vaktinizi blogumda bu yazıyı okuyarak geçirdiğiniz için teşekkür ederim. Bir sonraki sorun, çözüm ya da blog yazımda görüşmek üzere.

Not : Yorum olarak yapamadığınız noktaları da iletebilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

90'lı yılların ümidi, geleceğin aleti olan bilgisayarla aynı yıllarda tanıştım. Donanımla başladığım teknoloji serüveni artık yerini dijital pazarlama, marketing ve seo'ya bıraktı. 4 senelik gelişen bilgi birikimim ile kişisel blogum içerisinde SEO makaleleri, yazıları ve methodları paylaşıyorum.

Yorum Yap

Yorumlar (4)

 1. 10 ay önce

  Kralsın!

 2. Merhabalar..
  Pleks sunucumda Nginx ayarları yapıldı gzip sıkıştırma falan wordpress için, ancak ana domain ve subdomainlerde htaccess hiçbir şekilde aktif edemiyorum.
  Siteyi kurarken zaten kendi oluşmuyor ftp de gözükmüyor.
  Kendim oluşturup ekliyorum ancak çalışmıyor.

  • Selamlar,

   HTAccess olayı Nginx’de ilettiğim gibi işliyor. Yani şu şekilde, Plesk kontrol paneli üzerinde domaine giriş yaptıktan sonra sol bölümde ya da ortalarda Apache & Nginx Settings bölümünü göreceksiniz.

   Additional nginx directives

   Bölümü içine Htaccess kodlarınızı çevirmeniz gerekir. Bunu da https://winginx.com/en/htaccess adresinden htaccess kodlarınızı çevirerek eklemeniz sağlıklı olacaktır.