photo 1531934788018 04c3cd417b80

Kullandığım Ekipmanlar ve Uygulamalar

Merhabalar, bugün kullandığım ekipmanlar, uygulamalar ve donanımlardan bahsetmek istiyorum. Öyle Influencer girişi yaparak; çok sormuşsunuz o yüzden link bırakıyorum kafasında giriş yapıp bi video çekip koymak istemiştim ama haha, çok komik olacağından hiç girişmiyorum 🙂 Şaka Şaka giriştim bile ama atmayacağım.

Genel olarak hangi cihazları kullanıyorum ve hangi cihazlarım ile neler yapıyorum bunlardan biraz bahsetmek istedim. Epeydir blog’um için bir içerik yazamıyorum çünkü inanılmaz yoğunum ve beynim o kadar meşgul ki, kendim için içerik çıkarmayı ya da yazmayı unutuyorum 🙂

Bu sıralar @sdtrdev lab’lerinde ücretsiz olarak Teknik SEO, içerik nasıl yazılmalı ve SEO hakkında mini meeting tarzında konuşmalar yapıyorum. Bunu insanlara faydalı olabilmeyi sürdürebilmek ve insanlarla birşeyler paylaşarak onlara da katkı sağlamak adına gerçekleştirmekteyim. İşimi ücretsiz anlatıyorum ben ne kazanacağım kafasından kurtulalı o kadar uzun zaman oldu ki, artık fayda – etki – dönüşüm kuralına odaklıyım.

Aynı zamanda @sdtrdev‘in yapmış olduğu topluluk projesi olan SourcePocket‘a destek sağlayarak Pull Request ya da yeni bir içerik görürsem onlara da destek sağlıyorum 🙂

Dilerseniz web sitelerine;
Buradan: Source Packet @ SDTRDev
GitHub Repo’suna ise şuradan: Source Pocket @ Github
Twitter hesaplarına ise tam da bu noktadan ulaşabilirsiniz: Source Pocket @ Twitter

Hangi Donanım ve Cihazları Kullanıyorum?

Öncelikle ana bilgisayarım taşınabilir olan 2019 Model Macbook Pro Touchbar 13″ i5 128GB Modeli. Şuanda Beta’da bile olsa MacOS Monterey kullanıyorum ve performansından fazlasıyla memnunum. Yeni Safari ve geliştirilen özellikler ile BigSur’dan sonra klon gibi görünse de bence müthiş olmuş (Apple Fan Boy Değilim hee yanlış olmasın 🙂 ). Şöyle aşağıya da fotografını koyayım yakışıklının.

IMG 0723
Fatih’s Macbook Pro

Bunun yanı sıra Desktop olarak ise 34″ UM57 kod adlı monitörüm ile birlikte AOC E2043F model bir monitör eşlik ederek Windows 10 son güncellemeye sahip i7-4770, 16G Ram, nVIDIA GTX 750Ti ekran kartı eşlik eden bir kasam mevcut. Bunun yanında da ekipman olarak Razer BlackWidow Chroma klavye, Razer Mamba Wired mouse ve geniş mouse pad eşlik ediyor. Kasamı çoğunlukla kışın ve yayın, çoklu monitör etkinliği ya da büyük Excel, CSV ya da Json dosyaları editlemek ve kontrol etmek amaçlı olsa da aynı zamanda AfterEffects ile çalışma yapmak için aktif olarak kullanıyorum.

Şimdi şey diyenler olacak, MacOS varken neden Windows’ta yapıyorsun bu işi diye. Arkadaşlar bu M1 işlemcili bir alet değil o yüzden basit bir render işlemine girdiğinde bile sucuk koyup çevireceğiniz bi mangala dönüyor fan sesleri ile birlikte 🙂 Ben bundan nefret ettiğim ve cihazdan soğumak istemediğim için gidiyorum rahat rahat Desktop’ta yapıyorum bu işi 🙂

Aynı zamanda livestream ya da toplantılara katılacak isem çoğunlukla Desktop ama farklı bir konumda isem el istemez MacBook Pro’da oluyorum.

Mikrofon olarak LastVoice BM-800 Kondenser mikrofon kullanıyorum. Meeting ve Gündelik kullanım konuşmaları ya da Podcast için gayet efektif ve ucuz bir mikrofon.

Evimde kullandığım internetim Türk Telekom’un VDSL olarak sağladığı Hipernet 100Mbit mevcut. Aktif olarak 80-126Mbit arası download, 7.20-12.10Mbit upload alıyorum. Gayet memnunum, hiç sorun yaşamadım.

Mobil olarak iPhone 7 Plus 128GB JetBlack versiyonunu kullanıyorum. 2021 yılı olmasına rağmen hala tatmin edici. Sadece biraz şarj sorunu var ama bence halen yeterli bir alet 🙂

Kulaklık olarak Huawei’nin FreeBuds 3 Siyah versiyonunu kullanıyorum, oldukça tatmin edici bir alet, 4 saat gibi bir süre gidişatı var. Saat olarak ise Huawei Watch GT2 Pro kullanıyorum. Bu da aynı şekilde ultra efektif bir alet. Batarya konusunda müthiş performansa sahip.

Hangi Uygulamaları Kullanıyorum?

Öncelikle işimden ve genel anlamda aktif bir Microsoft Excel ve Google Sheets kullanımım mevcut. Raporlama ve Rapor inceleme adına efektif oluyor. Google Sheets’i çoğunlukla online projelerimde ve müşterilerimde kullanıyorum. Excel’i ise çalıştığım iş yerinde veri güvenliği açısından kullanıyorum. Aynı zamanda GitHub Pro üyesiyim ve OpenSource işlere ve Projelere boş zamanlarımda destek vermeye bayılıyorum. Github profilim için: https://github.com/fatihlattab

Web uygulamaları ve sabit olarak işimin vazgeçilmezleri:

Google Analytics
Google Ads Keywords Planner
Keyword Planner
Google Tag Manager
Google Optimize
Google Trends
Answer The Public
MOZ
SEMRush
UberSuggest by Neil Patel
WhatsMySERP
SEOPoz
SEOLium
Ahrefs
404Checker
KeywordsEverywhere
SocialBlade
Youtube Keyword Tool#1
SmartSEO Tools Plagiarism

Masaüstü Uygulamalarım;

Kendimi Organize etmek ve işlerimi rahatça yönetmek için ClickUp kullanıyorum. Yani burada en büyük önceliğim hem işim hem de günlük zaman takibim. Bu sebeple hangi işe ne kadar vakit ayıracağımı ClickUP ile planlıyor, zamanımı yönetiyorum.

ClickUP’ı inceleyin

ClickUP kısaca, aktif TimeTracker’a sahip. İstediğiniz gibi TimeTracker açıp yaylım ateşi gibi işinize fokus atabiliyorsunuz. Aynı zamanda uygulama içinde Kanban, Trello Board, Job Line, TaskLine gibi şeylerin tek bir yer olmasını sağlayan uygulama yapısı mevcut. Reminder’ın da aktif güzel olduğunu söylemem gerek.

Entegrasyon kapsamında Discord’dan tutunda Slack’e kadar, yüzlerce entegrasyon yapabileceğiniz araç ve uygulama mevcut. İçerisinde kendi eklentileri de mevcut, ClickAPPs diye geçiyor, oradan ilgilenebilirsiniz. Takıldığınız yer olursa çekinmeyin yazabilirsiniz.

ClickUP dışında, Apple Notes kullanıyorum, Apple Reminder ve Apple Calendar kullanıyorum. Telefon ve MacBook Pro eşleşmesi sebebiyle işimi kolaylaştırıyor.

Bunların yanında yaratıcılığımın sınırlarını Spotify’ın benzersiz aynı şarkıları tekrar listeme eklemesine borçluyum, evet Spotify Premium üyesiyim 🙂
Beni Spotify’de eklemek isterseniz linkim: https://open.spotify.com/user/7wnwd635y45ebzb3mw8xpq0nk

Discord kullanıcısıyım, sıkı topluluk takipçisiyim ve discord içerisinde gençlerin birşeyler geliştirmesine katkı sağlamaya bayılıyorum. Aynı zamanda proje fikirleri olan insanlara da geliştirmeleri konusunda destek sağlıyorum. Hem öğreniyor hem de öğretiyorum.

Kod düzenleme ya da Bootstrap işlemlerim için Visual Studio Code kullanıyorum. Burada kullandığım tema ise kişiselleştirilmiş Monokai Pro koyu mavi tema şeklinde.

İşim gereği SEO araçlarının da bilgisayarlarımda yüklü olması gerekiyor ve ücretlerini ödemem gerekiyor. Bunun için ScreamingFrog’un yıllık lisanslı paketini kullanıyorum hem Mac’imde hem de WindowsPC’imde yüklüdür kendisi. Teknik SEO analizlerimde dikkatlerimi ona borçluyum.

SetApp kullanıyorum Mac’imde, kullandığım tüm ürün ve yazılımların bu şekilde lisanslı olmasını sağlıyor, kimsenin hak hukuğuna saldırı da etmiyorum 🙂

SetApp’ı MacOS pc’nizde kullanmak isterseniz aylık 9.99 Dolar ücretlendirmesi var, öğrenci iseniz biraz daha indirimli alabiliyorsunuz. Detay ve 7 gün ücretsiz kullanım indirmek için: SetApp

Kullandığım uygulamalarda minimal ve efektif tarafları tercih ediyorum. Depolama sevmiyorum bu yüzden çoğu dosyamı ya kişisel taşınabilir diskimde ya da 2FA ile koruyup üstüne titrediğim Drive’ımda tutuyorum. Kişisel mail ya da kişisel drive dışında tamamen kimsenin bilmediği özel bir adresim var ve kendimi bu şekilde koruyorum.

Şimdilik benim kullandığım donanım, araç ve yazılımlar bu şekilde 🙂 Zamanla birşeyler ekledikçe buraya da ekleme çıkarma yaparım 🙂 Sağlıcakla kalın, sağlıkla kalın, sevgiler.

Fatih

Total
0
Shares
Previous Post
Google My Business

Neden Benim İşletmem’i Kullanmalısınız?

Next Post
photo 1603791445824 0050bd436b6d

Yeni Gmail Tasarımı Nasıl Aktif Edilir?

Related Posts