ariyorum ne yapmaliyim

İş Bulamıyorum🤷‍♀️ Ne Yapmalıyım🤷‍♂️

Herkese selam 🖐

Bugün güzel bir Cumartesi ✳️ ve sen hala işsiz misin? 😞 Üzülme, hepimizin böyle zamanları oldu.

Öncelikle bu yazıyı bir meslek sahibi 👨‍💻 ve 14 yaşından beri bir fiil çalışan biri olarak ele aldığımı unutma, bir de Lise mezunu ama çok da çalışmadan (İngilizce) YDT’ye girip 55 net yapmış cahil biri olduğumu da söylemem gerek. 4 seneye yakın yurtdışı deneyimim ve Rusça, İngilizce ve az biraz da Fransızca bilgim mevcut. Her dilde küfredebiliyor(gerek yok ama olsun, size saygısızlık eden olursa bilmeniz lazım, herkes Türkiye sınırlarında yaşayanlar gibi mi demeyin, ana avrat sövüyorlar :), yaşadığım her ortama uyum sağlayabiliyor ve araştırmacı yapım sayesinde kültürlerini öğrenerek yaşayacağım yerin yapısını kafama kazıyıp sanki oranın yerlisi gibi davranabiliyorum, bu da benim hakkımda öğrenmeniz gereken tatlış küçük bir bilgi olsun.

DİPNOT: Emojileri cinsiyet ayırımı yapmadan kullandım. Lütfen, cinsiyetçi bakış açısına sahip iseniz bu yazıyı okumadan çıkınız…

Twitter’dan flood ya da normal paylaşım yaptığım zaman farkettim ki insanlar yazıdan ziyade profilime girip fotografıma ve kişisel birkaç tweet’ime bakarak gidiyorlar. Ben de karar verdim, Twitter’dan garip yarip yazılar yazmak yerine blog’umdan yazarak Twitter ve diğer sosyal medyalarımda paylaşayım istedim, madem öyle alın size böyle 🙂

Şimdi, eğer bu yazıyı okuyor ve malum durumdan muzdaripsen, öncelikle seni tebrik ederim. En azından birşeyler öğrenmek için kendini kısıtlamıyor ve bilgiye ulaşmak için takip ediyorsun. Bu harika birşey ve bundan asla vazgeçme. Günümüzde araştırma ve kendini geliştiren insanlar her zaman mutlu oluyorlar!

İçeriğimizi güzelleştirmeden ve sana katkı sağlamadan önce şu flood’a da bakmanı rica ederim;

İş Arıyorum 🕵️ Herkese Duyurmalı Mıyım 🗣

Öncelikle iş aradığınızı herkese değil, varmak istediğiniz noktalara erişimi olan kişiler ile paylaşın. Yani çalışan ve iş yerlerinden memnun, bağlantılarına güvendiğiniz insanlar ile paylaşırsanız bu doğrultuda sizin de gidebileceğiniz ya da açık pozisyonlarını öğrenebileceğiniz iyi iş yerleri bulursunuz.

Herkese duyurmamaktaki amaç şudur: Herkes paylaşmak ve yardımcı olmak ister ama gereksiz bir ton teklif alırsınız. Bu da sizi hem vakit kaybına hem de istemediğiniz ya da görüşmek istemediğiniz şirketler ile muhatap eder. Burada kimseyi dışlamıyor ya da yadırgamıyorum ama örnek vermek gerekirse, mimarsınız ama sizi arayan şirket çağrı merkezine eleman arıyor, gibi.

O yüzden, ilk etapta nezih, mutlu olabileceğiniz ve parasını alarak çalışmaktan gerçekten keyif alacağınız opsiyonlara yönelmenin temel anahtarı budur.

Uzun Zamandır İşsizim 🙍‍♀ Sürekli Gönderi ve Yardım İstemeli Miyim 🤳

Önceki başlığın devamıdır, 2. klasik hatalardan biridir ve en tehlikeli hatadır. Kendinizi iyi pazarlayamamanın en net ürünüdür bu soru başlığı.

Bunu yapmadan önce 10-15 defa düşünmenizi tavsiye ederim. Aksi halde çok geç olacaktır. Asgarî Ücret Avcıları dediğimiz firmalar, bu çeşit paylaşımları takip eder ve iş arayışlarında umutsuzluğa kapılmışçasına paylaşım yapan kullanıcıları avlarlar. Burada bizim av olmamamız lazım, av olursak ücretimizi belli eder ve bu ücret bareminin dışına çıkamayarak yaşam standardları halkamızı daraltıp, borç hayatına giriş sağlarız.

Kendinizi hiçbir zaman küçük görmeyin, umudunuzu asla ve asla kaybetmeyin. Her zaman bir çare bulunur, eğer siz de isterseniz!

İş Bulamıyorum 😱 Ne yapacağım?

Hiç sorun yok. Artık kıraathanelerde bile internet var. 1-2 çay içerek maksimum 5 liraya oturup kulaklığınızı takıp youtube, ücretsiz video ve eğitim kaynakları ya da ücretsiz eğitimleri izleyebilirsiniz. Bu koşulda hem vaktinizi boşa dökmemiş olur hem de kendinizi yetiştirirsiniz.

Kendinizi geliştirerek, yetiştirmez iseniz; zaten yararlı bir birey değilsinizdir. Kaba olduğumu düşünmeyin, dünyaca geçerli bir cümle.

Öğrenmek, insanoğlunun doğumundan – ölümüne bitmek bilmeyen bir serüvendir.

Kendinize bir öğrenme planı hazırlayın. Örneğin yazılıma giriş sağlayacaksanız ve bu Web teknolojileri üzerine olacak ise;

  1. HTML
  2. CSS
  3. JavaScript

Öğrenerek bu öğrenme planında ilk aşamayı geçmiş olursunuz. HTML, CSS ve JavaScript Web Teknolojilerinin bir nevi Malazgirt’i gibidir, girdikten sonra kolay yayılırsınız, basit yeaaa ben bunu sonra öğrenirim demeyin, öğrenin ve devam edin.

Bunalıyorum 🥵 Canım Çok Sıkılıyor 🤯

Sıkılır tabii, nasıl sıkılmasın. Stress, hala işsiz misin soruları, naptın var mı bi hareket sorularına ya kem küm cevapları…

İnsan bunalıyor ve canı sıkılıyor elbette, ama bu bir son mu? Asla ve asla değil. Ne yapacağız? İnsan sosyal bir varlık ve sosyalleşerek rahatlayan, kendini ifade eden, çevresini genişleten ve mutlu olan bir varlık. Bu sebeple bizler de öncelikle sosyal yaşantımıza da yön vereceğiz. Yeni insanlarla tanışarak, onlara dahil olarak, gerek gerçek hayatta gerek ise sosyal medya sitelerinde bunu sağlayacağız. Bunu yaparken de asla ve asla saygısızca davranmayarak basit bir şekilde hem kendi sosyal ağımızı hem de iş bulabilecek basit bir bilgi ağını oluşturmuş olacağız.

Sosyal çevrenin iş bulma oranını yükselttiğini de söylememde fayda olacak 🤓

Asla Vazgeçmem 😳 Dediğim Ne Olmalı?

Asla vazgeçmem diyeceğiniz şey Dürüstlüğünüz olmalı. Dürüst olan her insan er ya da geç hayatında güzel başarılara imza atar ve insanlar arkasından konuşurken bile bu insan hakkında kelimeleri iyi seçmek zorunda kalırlar, aksi halde zaten bu insanın öyle birşey yapamayacağını herkes bilmiş olur.

Dürüstlük iş ve insan yaşamı için en önemli unsurların başında gelir. Çünkü, dürüstlük; ticareti, yapılan işi ve sunulan emeği her zaman tatlı kılmıştır.

Para kazanamayabilirsiniz, zengin de olmayabilirsiniz, evlenmiş ya da bekâr da olabilirsiniz. Dürüst değilseniz, bu dünyada sadece 3 zıplama noktasına sahip olursunuz. Çekirge misali; 1. sıçra okay, 2. sıçra okay, 3. sıçra uçurumdan düş. Bu işler böyledir.

Temeliniz ne kadar sağlam ise o üzerinize ne kadar yük binerse binsin asla devrilmezsiniz.

Umudumu Kaybediyorum 🫁

Umudunu da kaybetme, ne o öyle 2-3 ay iş bulamadın diye ne oldu yani. Dünyanın sonu mu geldi? Uçurumları kendine piknik alanı mı edindin? Ne bu şimdi? Yapma böyle şeyler. Umudunu kaybettiğin her an, her dakika en mutsuz kişi sen olursun. Etrafına mutsuzluk saçmak mı? Çok saçma gerçekten. Sen parlayan bir güneş gibi etrafını aydınlatırken yüzünün sirke satması hiç hoş olabilir mi sence?

Bana sorarsan hiç ama hiç hoş olmaz en azından senin bu isteğin, bu azmin ve bu başarma arzun karşısında, ümitsizlik ve umutsuzluk birer rüya!

Tercihlerinden asla ve asla vazgeçme, sana kimsenin değersiz bakmasına göz yumma, asla ideallerinden ve emellerinden vazgeçme, istediğin yerlere ulaşmak için çabalamaktan pes etme ve en önemlisi! Sen olmaktan asla vazgeçme, çünkü şöyle bitirmem lazım bu yazı gülümseyerek bitmeli;

Total
0
Shares
Previous Post
photo 1603791445824 0050bd436b6d

Yeni Gmail Tasarımı Nasıl Aktif Edilir?

Related Posts