1. Ana Sayfa
  2. SEO
  3. İçeriklerinizi 5 Etkili Yöntem İle Güçlendirin

İçeriklerinizi 5 Etkili Yöntem İle Güçlendirin

İçeriklerinizi 5 Etkili Yöntem İle Güçlendirin
1

İçeriklerinizi 5 Etkili Yöntem İle Güçlendirin

Her blog sahibi ve içerik oluşturucunun kaderi bu yazıyı nasıl daha iyi hale getiririm. Nasıl etkili içerik oluşturulur soruları ise cabası. Bir süre sonra insan gerçekten çıkış bulamıyor, hali hazırda olan içerikleri de güçlendiremiyor.

Sorular her zaman sorunları da getirdiği için içerik sadece yazıdan oluşuyor. Haliyle ne bir görsel, ne de bir etki oluşmuyor. %90’lık kitle görsel ya da akışa geleceği için yazınızı gerçekten okuyan kişi sayısı spider ve bot harici %7 oranını geçmeyecektir.

Umarım bu kısa bilgi işinize yarayacaktır. Lafı çok fazla uzatmak istemiyorum.

Yöntem 1: Görselleri Başlıklar ile Eşleştirin

Evet, yanlış duymadınız, görsellerinizi tamamiyle özel yapın! Pexel vb. gibi portallardan alacak iseniz de bir yazı görsel şablonunuz olsun ve onun üzerinde düzenleyin. Bu görseller başlık altına ya da başlık önüne gelerek başlığınızı güçlendirebilmeli!

Bu ne anlama geliyor? Alt etiketlerini, alternatif metini ve açıklamayı 4-5 kelime ile hem özetleyin hemde nokta atışı birer anahtar kelime haline getirin! SEO kategorisi içerisinde yazılarımı inceler iseniz bu söylediklerimi anlamanız kolaylaşacaktır! Bu kategoriye ise;

Ulaşım sağlayabilirsiniz.

Yöntem 2: İçeriğinizi Link ve Eski Sayfalarınız ile Besleyin

Biraz alengirli bir başlık gibi görünse de aslında çok basit. Yapacağınız işlem mevcut bir konu üzerinde birden fazla içerik yazdı iseniz ya da bu içerikler birer sayfa ise yeni içeriğinizi eski sayfalarınız ile besleyebilirsiniz. Bu yazıda gördüğünüz üzere SEO kategorimi yönlendirme olarak yeni içeriğimde kullandım. Ona da bir kaç satır yukarı bakarak yeşil arka planlı link ile görebilirsiniz 🙂

Bu yöntem eski sayfanızı da yeni sayfaya pingback’leyeceğinden eski sayfanızın rank’ıda buna bağlı yükselişe geçebilecektir.

İçeriğinizi Link ve Eski Sayfalarınız ile Besleyin
Linkleme ve Eski Sayfa Pingbackleri ile Geribesleme gücü!

Yöntem 3: Az ve Öz İçerik Yerleşimi

Her konum içerisinde bir kesit bahsediyorum ama evet, önemli. İçeriğiniz okunabilecek seviyede olursa daha çok erişim alır. Sayfa içerisinde okunabilirlik kılmak çok büyük olay. Ne kadar az o kadar iyi, ortalama olarak 600-700 kelime aralığında anlaşılabilir bir dil ile içeriğinizi hem örgün hem de anlaşılır kılarsınız. Not: Resimleri de abartmayın he:)

İçeriğinize Uyumlu Diğer Sitelerle Etkileşim Kurun
Diğer Siteler İle Etkileşim Kurarak İçeriğinizin En İyisi Olduğunu Kanıtlayın

Yöntem 4: İçeriğinize Uyumlu Diğer Sitelerle Etkileşim Kurun

İçeriğinizin eriştiği kitleye hitap eden siteleri süzün, süzgeçten geçirin ve backlinkleri, içerik çokluğu, sayfa düzenekleri en iyi olan siteler üzerinden çok fazla site olmasın lütfen, maksimum 2 adet. Bir nevi pingback ile backlink alın. Alacağınız link nofollow olacağından rekabetinizi artıracaktır. Bir nebze aslında kendinizi o sitelere rakip gösterseniz de içeriğinizin pingback aldığınız sitelerden iyi olduğunu her zaman doğrulayın. Neden mi? Hangi içerik daha iyiyse yükselişe geçecektir.

Not olarak eklemeliyim ki anlatımda biraz eksiklik olmuş şu şekilde kapatayım. Adım olarak içeriğinizin pingback alacağınız siteden iyi olduğunu kanıtlamanız gerekiyor. Bunun içinde test yapabileceğiniz Tool’ları alta ekliyorum;

  1. SmallSEOTools Plagiarism Checker
  2. Quetext Plagiarism Checker
  3. Grammarly Plagiarism Check Tool

Önerebileceğim en iyi 3 araç bu şekildedir. Grammarly İngilizce içerikler için gayet etkili, yazım hatalarınızı da düzenleyebilirsiniz.

Yöntem 5: Medium ve Benzeri Sitelerde Çapraz İçerik Oluşturma

Başlık açık ve net, sitenizde oluşturduğunuz içeriğe paralel zamanda Medium ve benzeri platformlar üzerinde yazılarınızı destekleyecek çapraz içerikler oluşturun. Bunu nasıl yapmanız gerektiği biraz karışık. Örneğin 700 kelimelik bir yazı yazdınız, sitenizde paylaştınız ve 1 gün geçti. 1 günün ardından Medium platformu üzerinde 200-300 kelimelik benzer bir içerik daha paylaşarak yazınıza link çıkın.

Bu yaptığınız yazınıza hem backlink, hem organik besleme olacaktır. Yazıların kaynağı hali hazırda siz olduğunuz için Google’ın bunu anlaması çok da zor olmayacak.

Bu yazımda İçeriklerinizi 5 Etkili Yöntem İle Güçlendirin başlığı ile güzel bir bilgi aktardığımı düşünüyorum.

Beni Medium’da takip edebilirsiniz, henüz fazla bir içeriğim yok ama 🙂 Medium: Fatih Battal

Ek olarak yazılım dünyasıyla ilgiliyseniz Software Development Turkey Medium kanalını da takip edin, Discord linkiyle de Discord kanalına katılabilirsiniz.

Merak ettiklerini yorumlarda benimle ve diğer meraklı arkadaşlarla paylaşman hem bana hem de arkadaşlara birşeyler katabilir. Ek olarak fikrin varsa bunu da kendine saklama, paylaş ki bizde bilelim :)Kötü yorum yazacak isen, çekinme, ben kötü yorumları da seviyorum 🙂

Şimdilik hoşçakal, vaktin için teşekkürler!

Yorum Yap

Yazar Hakkında

90'lı yılların ümidi, geleceğin aleti olan bilgisayarla aynı yıllarda tanıştım. Donanımla başladığım teknoloji serüveni artık yerini dijital pazarlama, marketing ve seo'ya bıraktı. 4 senelik gelişen bilgi birikimim ile kişisel blogum içerisinde SEO makaleleri, yazıları ve methodları paylaşıyorum.

Yorum Yap