1. Ana Sayfa
  2. SEO
  3. Google Florida 2 Güncellemesi, Hazır Mısınız?

Google Florida 2 Güncellemesi, Hazır Mısınız?

Google Florida 2 Update

Google Florida 2 Güncellemesi, Hazır Mısınız?

Tahminlerimce 7-8 ayı bulabilir diyordum fakat bunu arkadaşlarıma söylememin 14 saat sonrasında Linkedin üzerinde Google Florida 2 Güncellemesi başlıklı bir SEO notu gördüm. Herhalde phishing falandır diyerek tam linki es geçiyordum ki bir de baktım güvenilir kaynak. Ardından hemen çılgınlar gibi okumaya araştırmaya başladım.

14.03.2019 16:29 Google, güncellemesini tamamiyle yayına soktu!

SEO blogları ve SEO Trendleri gibi bilgileri paylaşan siteleri tek tek gezmeye başladım. Bu arada olay Türkiye saati ile 19:50’de gerçekleşti. Amerika San Francisco saati ile 08:00’a denk düşen bu zamanda güncellemeyi görmek gerçekten beni çok şaşırttı. Dün konuş, bilgileri arkadaşlarınla paylaş, şunu yapmak daha doğru olabilir benim düşüncem böyle de, 14 saat sonra Google algoritmamızı güncelledik diye twitter update atsın. Şaşılacak iş arkadaş! Tabii bu tesadüfsel şey beni hem mutlu etti hem de düşüncelerimin %80’inin doğruluğu SEO’ya olan güvenimi pekiştirdi.

Google Florida 2 Algoritma Güncellemesi

Güncellemenin önemli bir bilgisini paylaşmak isterim ki;

Eğer siteniz bu güncellemeden olumsuz etkilendiyse, etkilenen sayfa – içerik – durum – konular için Google tarafında yapacak herhangi birşeyin olmadığını belirtti. Yeniden rank up işlemi için zaman harcamanız gerektiğini dipnot olarak aktarayım.

Bakınız : Google Twitter Güncelleme Notu ;

Google Florida 2 Güncellemesi
Google Florida 2 Güncelleme Bilgileri ve Tüm Bilmeniz Gerekenler

Florida 2 Algoritması Neleri Kapsıyor?

Güncelleme olarak Google Broad Core Algorithm Update olarak geçiyor, daha önce de yaptıkları gibi tekrarlayacaklar bu işlemle. Şuanda güncellemenin başladığını düşünsemde, haberde iletilen bu hafta yapacağız ibaresi. Fakat bu hafta hangi gün? Malesef bu konuda bir bilgi paylaşamıyorum.

Güncellemenin boyutunun büyük olacağını, Google’a yakınlıkları ile bilinen birçok SEO uzmanı tarafından twitter, linkedin ve türevi platformlar üzerinden takipçileri ve durum güncellemeleri şeklinde paylaştılar. Güncelleme adının Florida 2 Algoritması olarak geçeceğini ise bu isimler doğrulamış konumda. Ünlü Search Engine Journal sitesi ise 5 saat önce aynı şekilde haberi paylaşanlar arasında.

Şahsi fikrimi paylaşacak olursam Google Florida 2 Güncellemesi çok dikkat edilmesi gereken bir update yönünde. Dikkatsiz davranacak olursanız yaptığınız çalışmaları, yapacağınız çalışmaları gerçekten çöpe atmış olabilirsiniz.

Daha önceki güncelleme işlemlerinde ki bu büyük bir Google güncellemesi, genellikle sitelerin sıralanma şeklini derinden değiştiren bir şeyin eklenmesi anlamına geliyordu. Geçen yıl gelen güncellemede Google’ın Sinirsel Eşleştirme olarak adlandırdığı geliştirmeyi içermektedir.

Kendi şahsi düşüncelerimden yola çıkarsak, yeni güncelleme geçen seneye nazaran daha büyük bir güncelleme olacağını yönünde.

Yeni Broad Core Update’in Amacı Nedir?

Google’ın kalite gibi herhangi bir niş veya herhangi belirli bir sinyali ya da noktayı hedeflemediği anlamına gelir. Geniş bir temel algoritma güncellemesinde, Google hiçbir şeyi hedeflemiyor.

SEO endüstrisinde yer alan insanlara göre, Google belirli endüstrileri “hedeflediğini” teorik olarak vurguluyor. Ancak Google’dan John Muller, Broad Core Update’lerin belirli nişleri hedef aldığını red etmiştir. Kısaca, böyle bir uygulama olmadığını, hedefsel bir güncelleme yaşanmadığını aktarmıştır.

Broad Core güncellemeler web sitelerini, nişlerini veya niteliklerini hedeflemez. Google’ın broad core güncellemelerinde düzeltilmesi gereken bir şey olmadığını söylemesinin nedeni budur.

Geniş bir temel güncellemeyi anlamak için en iyi yaklaşım, Google’ın düşük sayfa kalitesini veya nişleri hedef aldığı önyargısını bir kenara bırakmaktır.

Peki Neden Florida 2 Adını Kullanacaklar?

Google’ın Florida Güncellemesi, 2000’lerin başında önemli bir güncellemeydi. Algoritma değişikliği Pubcon Florida SEO konferansına denk geldiği için bu şekilde adlandırılmıştır. Bu güncellemeyle ilgili fısıltılar da bu konferansla aynı zamana denk geliyor. Bundan dolayı, Pubcon ve WebmasterWorld’ün kurucusu Brett Tabke tarafından bu güncellemenin adının verileceğine karar verildi, Google Florida 2 Güncellemesi 2. WebmasterWorld geleneksel olarak Google güncellemeleri adını verdi.

Şimdilik aktarabileceklerim bu kadar, eğer ki yeni bir güncelleme olursa sizlerle paylaşmaya devam edeceğim!

Yorumlarınızı paylaşarak bana destek olmayı unutmayın!

Ulaşabileceğiniz Twitter güncellemesi : Google Broad Core Update Notice

Bir önceki makalem olan SEO’ya Giriş İlk Yazı adresinden makaleye ulaşabilir, okuyabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

90'lı yılların ümidi, geleceğin aleti olan bilgisayarla aynı yıllarda tanıştım. Donanımla başladığım teknoloji serüveni artık yerini dijital pazarlama, marketing ve seo'ya bıraktı. 4 senelik gelişen bilgi birikimim ile kişisel blogum içerisinde SEO makaleleri, yazıları ve methodları paylaşıyorum.

Yorum Yap

Yorumlar (4)

  1. Sırf kelime sayısını arttırıcam diye cidden çok uzattın ve sıktın konularının hepsi bayıyor

  2. Ben yukarıdaki arkadaşa katılmıyorum bence bilgi veren bir yazı olmuş, teşekkür ederiz emeğine ve paylaşımına.

    • Değerli yorumunuz için teşekkür ederim Melih bey, herkesin fikrine saygı duyuyorum. Genellikle insanlar bilgiyi ararken ya da bir güncelleme haberi okurken işine gelmeyen noktalarda biraz sinirlenebiliyorlar, haliyle alışılagelmiş bir durum yapacak birşey yok:)