Google Benim İsletmem Nedir

Google Benim İşletmem Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google Benim İşletmem Nedir?

Google Benim İşletmem Nedir? Google Benim İşletmem ya da Global adı ile Google My Business: Artık insanların yaptığı aramalarda sağ tarafta çıkan Rich Card ya da Snippet olarak adlandırılan bir bölüm haline geldi. Bu bölüm sayesinde adres tarifleri, telefon bilgileri, harita, ürünler, kullanıcı yorumları, güncellemeleri barındırmaktadır. Kısaca içerisinde; Şirketiniz için kullanıcı yorumları(yemeklerden hatırlayanlar için: Yelp), Google Haritalar ile işletmenize kolayca ulaşılabilecek yol tarifleri, aktif telefon numaranız ile fiyat tekliflerini, kullanıcı ile etkileşimi artırabileceğiniz görünür bölüm.

Sattığınız ürünleri fiyatları ile birlikte basit bir şekilde sunma imkanı, youtube videoları ile interaktif yapabileceğiniz ve tanıtımınızı ücretsiz yapabileceğiniz vitrin. Google Ads ile birlikte görünürlüğünüzü artırabileceğiniz entegrasyon opsiyonları bulunuyor. Asıl soruya gelmemiz gerekirse: Küçük işletme olarak geçmektesiniz ve daha çok kitleye ulaşmak istiyorsunuz.

My Business yani bilinen Türkçe adıyla Google Benim İşletmem ile bunu yapabilmeniz bir nebze de olsa mümkün. Evet, gerçekten önemli ve çok efektif bir araç! Yapacağınız eklemeler ile Instagram üzerinden yakalayamadığınız meraklı müşterileri Google aracılığı ile yakalamanız mümkün. Yapılan aramalarda detaylı bir görünüm yakalayacağınızdan araştırmacı kullanıcıların ilgisini çekebilirsiniz.

Google Benim İşletmem Ücretli Midir?

Google Benim İşletmem tamamen ücretsiz bir uygulamadır. Benim işletmem sizlere şirketinizin iletişim, ulaşım, detay ve güncellemelerini ücretsiz olarak paylaşmınıza yardımcı olur.

Google Benim İşletmem Doğrulama Yöntemleri Nelerdir?

Doğrulama Yöntemleri 3 e ayrılır;

Direkt Kod ile

Telefon aracılığyla kod alma ile

Posta yolu ile kod alma ile

Google My Business Hesabı Nasıl Açılır?

Öncelikle Google Benim İşletmem sayfasına giriş yapmamız gerekiyor. Bunun içinde: https://www.google.com/intl/tr_tr/business/ adresine tıklayarak ilgili sayfaya ulaşıyoruz. Ardından Oturum Aç butonuna tıklayarak Gmail hesabımız ile girişi gerçekleştirerek sayfa oluşturucu bölümüne ulaştık. Karşıma böyle bir sayfa gelecek;

Google Benim İşletmem Hesap Açılımı
Google Benim İşletmem Hesap Açılımı

Eğer ki daha önceden bir kayıt denemesi yaptıysanız firma adınız “İşletme Adınızı Girin” bölümünde görünecektir. Ardından enter tuşu ile aşamayı değiştiriyoruz ve karşımıza

Google Benim İşletmem Gerekli Bilgiler
Google Benim İşletmem Gerekli Bilgiler

Ben hayır’ı işaretledim çünkü ofisim yok 🙂 Siz evet’i seçerek adres bilgilerinizi de girebilirsiniz. İşletmeniz için gereklidir. Ufak 1-2 soru daha soracak size. Bunları da şirketinize göre yanıtlayacağınızdan ekran görüntüsü eklemedim bu sebeple.

Benim İşletmem Bölge Seçimi
Benim İşletmem Bölge Seçimi

Son olarak bölge seçimimizi de yaparak artık Benim İşletmemde yerimizi alıyoruz. Bu aşamadan sonra sizden bir de hangi sektör, amaç vb. gibi sorularla ilerlemenizi de isteyebilir. Bunun hemen ardından Benim İşletmem sayfasında yani kendi sayfanızda bölümleri göreceksiniz. Tavsiyem anlamanız için öncelikle mini tur olacak, ona katılın 🙂 Faydası olacaktır. İlk aşamayı başarıyla atlattık. İkinci aşamada ise hesabımızı doğrulamamız gerekiyor. Bunun neden olduğunu soracaksınız? Gerçekten o adreste misiniz, Google bunu teyit etmek için PIN’inizi bu girdiğiniz adresinize aktarıyor. Sabırlı olun PIN’inizin gelmesi 14 günü bulabiliyor. Not: Gönderi ücretsiz olduğundan İrlanda’dan gelecekte kaç paradır da korkusu yaşamayın 🙂

Benim İşletmem Onayından Sonra Ne Yapacağım?

Google My Business Rehberimin amacı size bunları tek tek açıklamak olduğundan aşama 3’e geçtiğimizi görüyorum. Şimdi burada yapmanız gereken. İlk etapta Benim İşletmem sayfanıza işletmenizin resimlerini, fotograflarını ekleyin. Youtube sayfanız var ise bunu da eklemenizin büyük katkısı var. Vitrin bölümüne girerek bu bölümde ise benzersiz olduğunu düşündüğünüz ürünlerinizi kategorize ederek girmeye başlayın NOT: Eğer ki çok fazla ürününüz var ise bunu yapın, yok ise kategorilere ayırarak ekleyin. Çalışma saatlerinizi doğru bir şekilde iletin ve ekstra telefon numara bilgileriniz var ise lütfen ama lütfen sayfanıza bunu da ekleyin. Mail adresinizi doğru bir şekilde girin, alternatif mail adresleriniz varsa bunu da eklemenizde büyük fayda var! İnstagram, Facebook sayfalarınızda olduğu gibi gelişmelerinizi Benim İşletmem profilinizde de paylaşmanız mümkün. Önerim özgün paylaşımlar yaparak ürünlerinizin anahtar kelimelerini bu paylaşımlarda çok az da olsa geçirin.

Ücretsiz Google My Business Rehberi Bağlantıları

İlk etapta bakmanız gereken sorularınız olacaktır. Bunun için de nasıl çalışıra bakmanızda fayda var bunun için de sıkça sorulan sorulara buyrunuz; Google My Business Nasıl Çalışır? Sorular ve Yanıtlar Tebrikler! Google My Business Rehberi sayesinde artık sizin de işletmeniz Google Benim İşletmem’de yerini aldı! Umarım çok fazla kullanıcıya ulaşır, sorunsuz ürünlerinizi satar, iyi müşteriler edinirsiniz.

Total
0
Shares
Previous Post
Cloudflarein SEO Uzerinde Etkileri 188dfb03

CloudFlare SEO Nedir? SEO’ya Etkileri

Next Post
Javascript SEO Nasil Yapilir

JavaScript SEO Nedir?

Related Posts