1. Ana Sayfa
 2. SEO
 3. Etkili Web Sitesi İçeriği Nasıl Yazılır?

Etkili Web Sitesi İçeriği Nasıl Yazılır?

Etkili Web Sitesi İçeriği Nasıl Yazılır

Etkili Web Sitesi İçeriği Nasıl Yazılır?

Backlink Temelleri yazım ile aslında kısaca bu yazının altyapısını yaptığımı düşünüyorum. Şimdi, başarılı ve organik görünebilecek, harika olabilecek, detaycı, örnekleyici ve kullanıcıların görüpte kaçmayacağı içerik nasıl oluşturulur buna geldik.

Öncelikle belirtmek isterim ki Google Güncellemeleri SERP sonuçlarının değişmesine oldukça farklı etkiler yaptı. Günümüzde Google Crawler’ı ve Google Botları artık bot gibi değil.

Sürpriz: Screaming Frog Lisansı Hediye ediyorum. Bu yazının altına sorularınızı ve yorumlarınızı yazın, yorumlarınızı yazarken doğru email adresi yazdığınızdan emin olun. Çünkü Screaming Frog Lisansımı Ücretsiz Olarak paylaşacağım

Soru: Google Botları Nasıl Çalışıyor?

Eskiden Google Bot, sitenize gelir, yeni bir yazı, eklenti, değişiklik ya da yorum gibi etkenleri kontrol ederek güncellik kontrolleri yapardı. Ekim 2019 itibari ile ki bu Google BERT Güncellemesi olarakta biliniyor, artık botlar yazının uzunluğuna, içeriğin kalitesine, kopya mı değil mi gibi etmenleri kontrol ediyor.

Google Botları Nasıl Çalışıyor?
Google Botları Nasıl Çalışıyor?

Tabi eklediğiniz 1 resim, fotograf ya da grafiğin kopya olması bile içeriğinizi sıralamalarda gerilere itebiliyor. E tabi bu da sizin rank kaybınıza neden oluyor.

Akabinde artık Google Botları robot gibi davranmıyorlar. Yapay ZEKA sayesinde gerçekten bir insanmış gibi davrandıkları ise bir rivayet şeklinde geçiyor.

Bunun sebebi ise aramalarda insanların crowdsource’da onaylamalar yapması, Google Captcha üzerinde resim eşleştirmeleri, Semantik içerik kontrolleri ve daha fazlasıyla besleniyor olmalarından kaynaklı.

Net olarak: Google Bot artık sitenize her uğradığında yazınızın organik olup olmadığını, görsellerinizin kopya ya da kaynaklı mı değil mi gibi adresini, çalıntı ya da benzer bir yazı olup olmadığını ve yazarın bot mu değil mi gibi kontrollerini yapıyor.

İçerikte Dikkat Edilmesi Gereken Yerler Nelerdir?

Bir web sitesi içeriğinde ilk etapta dikkat edilmesi gereken şey, kullanıcılara faydalı mı yoksa faydasız mı olacağı olacaktır. En büyük faktör artık sitenizde paylaştığınız bir içeriğin spam mı? Yoksa insanların gerçekten cevap bulabileceği bir içerik olması çok önemli.

Unutmayalım, Content is King 😉

İçerikte Nelere Dikkat Edilmeli
İçerikte Nelere Dikkat Edilmeli

Bunun hemen ardından rakip analizi yapmanız ve gireceğiniz içeriğin rakiplerinizde bulunan uzunluğu, detayları, başlık konumları, alt etiketleri ve normal etiketler olacaktır. Eğer ki rakiplerinizde gireceğiniz içerikler ile ilgili benzer detaylar ve başlıklar var ise, yazınızı biraz evirmeniz ya da başka bir içeriğe yönelmeniz daha doğru olacaktır. Aksi halde hali hazırda rakipleriniz sıralamalarda olduğundan yarışa 10-0 geride başlayacaksınız. Bu da emeğinizin geri kazanımını etkileyecektir.

Rakip demişken, SEO Araçlarını kullanarak rakiplerinizin detaylarını kontrol edebileceğinizden, sizler için rehber hazırlamıştım. Buradan SEO Araçlarına ulaşarak analizlerinizi hızlandırım: SEO Araçları

Bunları hallettiğinizi varsayarak sonraki adıma geçiyoruz.

İçeriklerde Başlık Dizilimi Nasıl Olmalı?

Söylemeden edemeyeceğim. İçeriklerde başlık dizilimleri çok çok önemlidir. Başlıklarınızı içeriğinizin mihenk taşı olarak düşünebilirsiniz. Ben öyle futbolmuş, basketbolmuş benzetmelerini sevemiyorum 🙂

Şöyle, bina yaparken temeli ne kadar sağlam atarsanız binanızın depremlere dayanıklılığı o kadar artar. Google güncellemelerini de sürekli olarak artçı deprem olarak düşünürseniz, temel önemli 🙂

İçeriklerde Başlıkların Önemi

Hiç birimiz web sitemizin ayaklarımızın altından böyle kayıp gitmesini istemeyiz 🙂

Başlık dizilimlerinizi ana başlık H1, Alt başlıklar H2 ve başlık altı açıklamalarınızda ise H3 şeklinde devam edecek bir yapı yaparsanız Google’ın web sitenizi okuması o kadar kolaylaşacaktır. Etkili Web Sitesi İçeriği için başlıklarınıza çok dikkat etmeniz lazım.

Table of Contents eklentisini de kullandığınızı düşünürseniz;

başlık (h1) -> alt başlıklar (h2) -> cevap başlıkları(h3) -> kapanış başlığı (h3 ya da h4 içerikte yer vermemişseniz h3, yer verdiyseniz h4)

Şeklinde bir yapıda devam etmeniz, içeriklerinizin ne kadar sağlam ve düzenli olduğunu Google tarafına aktaracaktır.

Başlık Uzunluğu Ne Kadar Olmalı? Link Uzunluğunda Nelere Dikkat Etmeli?

Şimdi burada bu başlığa h3 vermemin sebebi başlık altında alt başlık olmasından kaynaklı. Başlıkla ilgili sorumuza cevap olacağından düzenimi bu şekilde devam ettiriyorum.

Başlık uzunluklarınız ortalama olarak 100Pixel’i geçmemeli ana url’de kullanacak iseniz fakat Google tarafında Mobil görünürlük için önerilen başlık pixel’i 78px. Buna da dikkat etmeniz gerekiyor. En başta da dediğim gibi, başlık mihenk taşı:)

Başlıklarınızda genellikle özgünlük ve semantik aramalara dikkat etmeniz gerekiyor. Long tail aramalar için sorulara cevap olacak başlıklar üretmeniz sizler için daha hayırlı, kullanıcılar için de daha etkili olacaktır.

Soru-Cevap içeriği oluşturmuyorsanız bile her yazınızda en az 1 soru başlığı geçirmeye özen gösterin.

İçeriklerde Çok Fazla Görsel Kullanımı Zararlı Mı?

Öncelikle bu gerçekten çok güzel bir soru, haber sitelerinden denk gelmişsinizdir. Bir tane görsel ve altında okunamayacak minicik bir Ayşe tatildeydi yazısı. Bir kullanıcı olarak sizlere sormak isterim her ne kadar görsele baksanızda, altında bulunan yazıya bakmıyor muyuz?

Yazı oranında görsel yerine, yazı aralarına serpiştirilmiş kullanıcıyı yormayan görseller eklemeniz yazınızı daha okunabilir kılacaktır. Ben artık çoğunlukla Gif’ler kullanıyorum, arada denk gelirsem keyfim yerine geliyor, eminim sizlerin de geliyordur 🙂

Belirtmek isterim ki Pinterest değilseniz boşuna görselle siteyi donatmayın:) 1000 kelimelik bir yazı yazdığınızı düşünürsek 7-8 görsel dengeli olacaktır. Buna siz karar verin 😉

Soru – Cevap ile İçeriği Güzelleştirme

Konuyu burada bitirmeyeceğim. Sizlerden gelecek yorumlarda sorulara göre de ekleme ve genişletmeler yapacağım. Çünkü inandığım şeylerden biri de kötü yorumlarda bile efsane sorular çıkabiliyor.

Bu yazının altına sormak istediğiniz ve içerik ile ilgili detaylara inmemi istediğiniz konuları yazar iseniz hem cevaplayacağım hem de yazıya ekleyip yanına da soruyu soran kişinin sitesini ekleyeceğim.

Bu yazımda sizlere Etkili Web Sitesi İçeriği nasıl yazılır kapsamlı olarak bahsettim.

İlginizi çekebileceğini düşündüğüm diğer yazılarıma buradan ulaşabilirsiniz;

Google My Business Rehberi

SEO Uzmanı Kimdir? SEO Uzmanı Nasıl Olunur?

Yorum Yap

Yazar Hakkında

90'lı yılların ümidi, geleceğin aleti olan bilgisayarla aynı yıllarda tanıştım. Donanımla başladığım teknoloji serüveni artık yerini dijital pazarlama, marketing ve seo'ya bıraktı. 4 senelik gelişen bilgi birikimim ile kişisel blogum içerisinde SEO makaleleri, yazıları ve methodları paylaşıyorum.

Yorum Yap

Yorumlar (38)

 1. 5 ay önce

  Gerçekten çok faydalı ve bilgilendirici bir makale olmuş. Yazıda da belirttiğiniz gibi SEO’da temeli sağlam kurmaz istek artçı sarsıntılarda yıkılırız.

  • Altyapıyı düzgün kurgulamak çok önemli, e-postanızı kontrol eder misiniz?

  • Soruyorum ozaman biz neden bu sitede makale okuyoruz? 🙂 saçma bi soru ama uzadıkca uzar ellerinize sağlık peki benim site nasıl olmuş hocam yorumlarmısın.

   • Selam, daha fazlasını istediğimiz için sürekli bir yerlerde bir yazıyı okuyor oluyoruz. Sitenizi inceledim. Eski bir radyo listeleme websitesine benziyor, hayırlı olsun. Yorumunuzdaki linki site url’niz olarak düzenledim, bir sıkıntı olmaz aynı şekilde.

 2. Çok faydalı bir yazı olmuş. Teşekkür ederim. içeriğin kral olduğunu gösteren örnek bir makale.

 3. Elinize sağlık gayet yararlı bir içerik olmuş.

 4. Eline sağlık hocam Gerçekten faydalı bir yazı olmuş

 5. elinize sağlık. Güzel bir paylaşım olmuş

 6. 5 ay önce

  Güzel yazı elinize sağlık
  Screaming Frog istiyorum 🙂

 7. 5 ay önce

  Emeğinize sağlık

 8. 5 ay önce

  Elbette SEO önemli ama bazı yazılarda o kadar ozentisiz ve SEO yoksunu oluyor ki ama buna rağmen ön sıralarda yer alabiliyor. Baktığımda ise herkesin işini çözen yazıları içerdiğini ve sağlam backlink aldığını görüyorum. Oysa akillim site içi seoya yuklense kalıcı olacak…😁 Uzattım sanırım.. içerik için teşekkürler. 👍

 9. Fatih bey çok güzel ve derinlemesine anlatmışsınız teşekkürler. Screaming Frog Lisansı gönderebilirseniz sevinirim iyi çalışmalar.

 10. Bilgiyi tazelemekte fayda var. Emeğinize sağlık

 11. 5 ay önce

  Teşekkürler 🙂 Emeğinize sağlık

 12. Çok detaylı bir yazı olmuş bloğumda alıntılar yapıp yer vereceğim fatih bey..

 13. Contents is King slogan gibi olmuş 😁 başarılı bir yazı. Emeğine sağlık.

 14. Güzel paylaşım teşekkürler

 15. Content is King benim değil Bill Gates’in sözü 🙂 Slogan’ın dibidir.

 16. İçerik yazımında gerçekten aydınlatıcı bir makale olmuş teşekkürler bu bilgileriniz için

 17. Özellikle görsel kısmı çok ilgimi çekti çünkü bazı site sahipleri/bloggerlar yazı içinde ne kadar görsel olursa o kadar fayda sağlayacağına inanma eğilimindeler. Oysa, konuyu destekleyen birkaç görselle gayet tabii sonuca gidilebilir. Okunabilirliği arttırmak için görsel kullanmak yerine yazıyı başlık ve paragraflarla kısımlara ayırmak çok daha mantıklı.

  • Günümüzde herşeyin fazlası zarar arama motorları tarafında. Az öz ve net olmak gerekiyor. Azdan kastım yazının uzunluğu değil. Kullanılan objeler ve cümle tekrarları vb 🙂

 18. Güzel yazı elinize sağlık.

 19. Açıklamalarınız doğrultusunda yazılarımda güncelleme yapacağım. Youtube’deki canlı yayındaki yardımınız için tekrardan teşekkür ederim. İyi çalışmalar dilerim. (Lisansı gönderirseniz sevinirim)

 20. Gerçekten güzel yazı olmuş, inceliklere değinmeniz güzel, yayınınızı da izledim baya öğrendiğim şeyler oldu 🙂 Teşekkürler elinize sağlık. R10 dan sevgiler

 21. Hocam elinize sağlık çok güzel bir içerik olmuş. biraz okumakta geçiktim ama olsun