2015 yılından beri böyle bir mit(hikaye, sav) bulunuyor. Baktım, bakındım ama bu konu hakkında çok fazla kaynak göremedim, bilgiyi daha doğru ve daha açıklanabilir şekilde aktarmak için denemek gerekiyor. Öncelikle görünen o ki insanlar Cloudflare’i gerçekten SEO için etkili bir yol sanıyor.

Üzülerek söylemek isterim ki Cloudflare sadece Proxy sunuyor. Peki, bu ne anlama geliyor? 1 Cloudflare hesabı üzerinde açtığınız birden fazla siteniz aslında dedike bir IP adresine sahip olmuyor ya da diğer hesaplarınızın dedike bir ip adresine sahip olmadığını belirtiyorum.

Neden dedike IP adresinde olması gerekiyor ya da dedike IP adresi gerçekten gerekli mi? Diye sorabilirsiniz. Bundan daha doğal bir soru yok fakat projeniz sizin için değerli ise dedike sunulmuş bir IP adresi ile ve sanal ya da fiziksel bir sunucu ile fark yaratabilmeniz aşikâr.

Peki Cloudflare’in SEO etkisi var mı? Maalesef yok, bu mit tamamiyle hayal ürününden ibaret…

Neden Cloudflare’i SEO için önermiyorum?

Sebebi oldukça belli, paylaşımlı bir hosting kullanmıyor isem, saldırı alma ihtimalim de yoksa, hiç gereği yok! Cloudflare ile yapacağım SEO’nun etkisi gerçekten olmayacak. Açıkcası uzun zamandır bu mit’i savunan insanlarla sürekli çatışıyorum. Şöyle ki tartışma şuradan başlıyor;

A kişisi: Cloudflare özel ip veriyor, süper işte sade falan.
Ben: Peki Lokasyonunu belirliyor musun?
A kişisi: Hayır otomatik seçiyor ben ellemiyorum.
Ben: O zaman Türkiye için SEO yapacaksan ne anlamı kalıyor?
A kişisi: E kem küm şey bilmem.

Lokasyon önemli değil deselerde, tepki süresi, konum ve yapılandırma çok önemlidir! Bilmiyor iseniz diğer SEO yazılarıma göz atmanızda fayda olacak ki bunun sebeplerini detaylıca açıkladım.

Sonuç Olarak Cloudflare Etkisi

Sonuç olarak Cloudflare’in tek etkisi birazcık DDOS koruması, basit bir proxy servisi ve azıcıkta CDN’sel etki. Onun dışında Cloudflare’den SEO ümidi beklemeniz hayal olacaktır. Sizlere nacizane önerim çok gerekmiyor ise Cloudflare kullanmayın. Aksi takdirde paylaşımlı hosting üzerinde olan sitenizin pek bir kazanımı olmuyor. Sorularınız olursa yoruma bekliyorum!

Ücretsiz DigitalOcean Sunucu!

Hemen butona tıklayarak 2 ay ücretsiz olarak 100 Amerikan Doları tutarında bakiyeye sahip olabilirsiniz! Sınırlı süre ile gelen bu kodu kaçırmamanızı öneririm. Bu bakiye ile projenize başlamak harika olacak!

 DigitalOcean 100 Dolar 2 Ay Başlangıç Paketi

Güncelleme: 100 dolar olan 3 aylık deneme paketi 2 aya düşürülmüş, sanırım yakında 1 ay’a düşürülecek, vakit kaybetmeden kullanmanızda fayda var, bunu kendime fayda sağlamak adına değil de size bir faydası olması adına yapıyorum ve bir beklentim yok.

Paylaşımlı Hosting Üzerinde SEO Yapılır Mı?

Girişte verdiğim bilgiler doğrultusunda merak edeceğiniz soru başlık olacak. Çünkü dedicated IP adresine sahip iseniz riskiniz en az durumda, kafanızı ağrıtacak tek şey Anti-SEO ve saldırılar olacaktır. Anti-SEO Nedir? Sorusunu soracak olursanız Medium üzerinde paylaştığım kapsamlı içeriğe buradan ulaşabilirsiniz:

Paylaşımlı Hosting Üzerinde SEO Yapılır Mı
Paylaşımlı Hosting Üzerinde SEO Yapılır Mı

Anti SEO’dan Kurtulma Yöntemleri

Paylaşımlı Hosting Üzerinde SEO risklidir! Sebebi ise sizle birlikte birden fazla websitesi aynı konumdadır. Bu ise bir sitenin kötü etkilenmesinin sizi yaralayacağına işaret eder. Peki bu nasıl gerçekleşir? Null, War*z ya da türevi bir sistem kullanan kişilerin sitelerinin Zombie site ya da hackable konumda olabileceği durumu mevcut. Bir ya da birden fazla sitenin bu durumda olması ise sitenizin arama motorları üzerinde Çince başlıklarla bürünmüş binlerce index ile yan yana durabileceğini gösterecektir.

Bu nedenle, Paylaşımlı Hosting kullanırken hizmet aldığınız yerin geçmişi, hizmet koşulları ve katı kuralları çok önemlidir. Hostinginizi seçerken, ucuz – hızlı değil de kalıcı – güvenli olmasını esas alın.

Sanal Sunucu Üzerinde SEO Etkili Midir
Sanal Sunucu Üzerinde SEO Etkili Midir

Sanal Sunucu Üzerinde SEO Etkili Midir?

Aranan ve sorması gereken sorulardan biri de budur. Sanal sunucular deyince aklınıza ilk VPS(Virtual Private Server – Sanal Özel-Paylaşımlı Sunucu)’ler gelecek, sanal sunucudan kastım minimum VDS şeklinde 🙂 Neden VDS şeklinde peki derseniz de VPS Paylaşımlı Hosting gibi aynı sistem üzerinde sadece çekirdek sanallaştırması ile sanallaşan sistemlerden. VDS ise İngilizce anlamı ile Virtual Dedicated Server, Sanal Gerçek Sunucu olarak ise Türkçe ye çevriliyor. Yani VDS hizmetinde aldığınız hizmet donanımı sanallaştırarak oluşan küçük küçük makinelerden oluşuyor.

Bu konuda Digital Ocean’ın ilk 2 ay kullanabileceğiniz 50 Amerikan Doları paketi bulunuyor ve benim de önerdiğim, kullandığım, güvendiğim bir firma. En düşük paketleri 5 USD’den başlıyor ve artık KDV’yi de faturaya yansıtıyorlar, 5 USD’nin ise KDV’si 0.90 cent tutuyor. Ödeyeceğiniz total rakam aylık 5.90 USD.