Cloudflarein SEO Uzerinde Etkileri 188dfb03

CloudFlare SEO Nedir? SEO’ya Etkileri

Cloudflare Nedir?

CloudFlare, İçerik Dağıtım Ağı(Bilinen adı CDN), DDoS koruması, internet güvenliği ve alan adı sunucusu hizmetleri sağlayan ABD merkezli bir şirkettir. Cloudflare’ın hizmetleri ters vekil sunucusu(Reverse Proxy) mantığıyla çalışarak, ziyaretçi ile hosting hizmeti arasında yer alır. Cloudflare’ın merkezi San Francisco’dadır ve Londra, Singapur, Austin, Boston ve Washington, DC’de ek ofisleri bulunur.

CloudFlare’in genellikle kullanılma amacı, DDoS saldırılarından korunmak isteyen kullanıcıların mantıklı bir çözüm araması ile başlamıştır. Cloudflare ilk ve genel olarak DDoS koruması için kullanıldı.

Cloudflare Nedir Cloudflare Ne is e Yarar
Cloudflare Nedir? Cloudflare ne işe yarar?

Kendini geliştirmeye başlayan CloudFlare, Serverless(sunucusuz sistem) yapısında da bilinirliğini ortaya koyarak CloudFlare Pages’ı geçtiğimiz günlerde beta sürümünden çıkararak canlı konuma aldı. CloudFlare Pages için: Pages by CloudFlare

Günümüzde CloudFlare, ServerLess yapıyı benimseyen ve DNS’lerinin yönetimini daha rahat yapmak isteyen kullanıcılar için güzel çözümler üretiyor. Bana kalırsa eksi yönü halen yönetim panelinde DNS bölümünün kolaylıkla işlem görememesi. Umarım yakında bunu da güncelleyerek daha efektif ve kullanıcı dostu olurlar.

Aynı zamanda burada okuduğunuz bilgilerin Cloudflare Ne işe yarar sorusuna tam anlamlı bir cevap olduğunu da söylemek isterim.

Kaynak: WikiPedia: 2017 itibarıyla Cloudflare, 12 milyon websitesine ve her gün yaklaşık 20.000 artan yeni sitelere ev sahipliği yapmaktadır.

Cloudflare SEO Nedir?

2015 yılından beri böyle bir mit(hikaye, sav) bulunuyor. Baktım, bakındım ama bu konu hakkında çok fazla kaynak göremedim, bilgiyi daha doğru ve daha açıklanabilir şekilde aktarmak için denemek gerekiyor.

Öncelikle görünen o ki insanlar Cloudflare’i gerçekten SEO için etkili bir yol sanıyor.

Üzülerek söylemek isterim ki Cloudflare sadece Proxy, DNS sunuyor. Peki, bu ne anlama geliyor? 1 Cloudflare hesabı üzerinde açtığınız birden fazla siteniz aslında dedike bir IP adresine sahip olmuyor ya da diğer hesaplarınızın dedike bir ip adresine sahip olmadığını belirtiyorum.

Neden dedike IP adresinde olması gerekiyor ya da dedike IP adresi gerçekten gerekli mi? Diye sorabilirsiniz. Bundan daha doğal bir soru yok fakat projeniz sizin için değerli ise dedike sunulmuş bir IP adresi ile ve sanal ya da fiziksel bir sunucu ile fark yaratabilmeniz aşikâr.

Peki Cloudflare’in SEO’ya etkisi var mı? Buna içeriğimin tamamını okuduğunuzda hali hazırda cevap veriyor olacaksınız. Bana sorarsanız kimilerine var, kimilerine yok.

Cloudflare’den dedicated IP hizmeti alan kullanıcılar için aslına bakarsanız bir Boost yani ivmelenme söz konusu, içeriklere ve paylaştıkları success storylere baktığımız zaman gerçekten işe yaramış görülüyor.

Bugüne kadar birkaç projem üzerinde Shared ve Dedicated seçeneklerini yani paralı ve ücretsiz versiyonlarını test ettiğimde gerçekten arada muazzam bir fark olduğunu ise keşfetmedim değil. Şimdi yiğidi öldür de hakkını yeme derler, aynen o hesap 🙂

Neden Cloudflare’i SEO için önermiyorum?

Sebebi oldukça belli, paylaşımlı bir hosting kullanmıyor isem, saldırı alma ihtimalim de yoksa, hiç gereği yok! Cloudflare ile yapacağım SEO’nun etkisi gerçekten olmayacak. Açıkcası uzun zamandır bu mit’i savunan insanlarla sürekli çatışıyorum. Şöyle ki tartışma şuradan başlıyor;

A kişisi: Cloudflare özel ip veriyor, süper işte sade falan.
Ben: Peki Lokasyonunu belirliyor musun?
A kişisi: Hayır otomatik seçiyor ben ellemiyorum.
Ben: O zaman Türkiye için SEO yapacaksan ne anlamı kalıyor?
A kişisi: E kem küm şey bilmem.

Lokasyon önemli değil deselerde, tepki süresi, konum ve yapılandırma çok önemlidir! Bilmiyor iseniz diğer SEO yazılarıma göz atmanızda fayda olacak ki bunun sebeplerini detaylıca açıkladım.

Cloudflare Hosting Nedir?

Cloudflare Hosting adında bir seçenek bulunmaz kendi sitesinde. Çünkü Cloudflare bir Reverse Proxy ve Proxy tabanlı servistir. Cloudflare Hosting paketleri yalnızca Cloudflare özelliklerini kullanabileceğiniz ve Cloudflare API aracılığı ile hostinglere entegre edilmiş WAF ve Cache işlemlerini sağlayan yardımcı seçenekleri olan Hosting Paketleridir. Hosting paketleri standard olarak servis sağlayıcının barındırma, sanallaştırma ya da kontrol panelleri üzerinden gerçekleşir. Burada yapılan sadece WAF ve Önbellekleme işlemlerini tek tık seviyesine indirmekle mümkündür.

Cloudflare Hosting günümüzde Cloudflare Pages olarak geçiyor ve Deploy işlemlerinizde yardımcı aracı ile kolaylaştırıyor. Pages’ten diğer başlık altında bahsettim. Yazımın devamını okuyarak bilgi edinebilirsiniz.

Cloudflare Ücretsiz Midir?

Evet! Cloudflare hem ücretsiz hem de ücretli bir servistir. 0$ olarak default ve kısıtlı özelliklerden yararlanarak Ücretsiz Kayıt Olabilirsiniz. Cloudflare ücretlendirmeleri özellikler ve kullanılan desteklemeler ile paketlendirilmiş bir şekilde sunulmaktadır. Hizmet seçimleri tamamen kullanıcının ihtiyaçlarına göre değişiyor.

Burada Cloudflare hem son kullanıcıya erişirken hem de şirketlere hitap etmeyi hedeflemişti ve hedefine de birkaç yıl içerisinde nokta atışı ulaştılar.

Ücretsiz hizmet içerisinde neler oluyor?

Basit WAF ve belirlenmiş DDoS blokajı sağlanıyor. DNS Yönetimi sunuluyor ve DNS özelleştirmesi yapılabiliyor ücretsiz paket dahilinde. İçerisinde RocketLoader’ın da bulunduğu basit bir optimizasyon çözümü mevcut; Bunlar Javascript, CSS ve HTML hızlandırması ile birlikte Brotli sıkıştırma desteği ile birlikte aktifleştiriliyor.

Caching hizmeti de bu ücretsiz paket dahilinde aktif. Caching yani önbellekleme yönetimini rahatça yapabilmeniz için 30 dakika’dan 1 yıla kadar aktif cache tutabilen ayar seçeneği mevcut. Development mode ile birlikte yaptığınız değişiklikleri cache’e dahil etmeden anında görebiliyor ve işlemlerinizi hızlıca yapabiliyorsunuz.

Ayrıca ücretsiz paket içerisinde Cloudflare SSL Sertifikası mevcut ve bu SSL E-Ticaret sitesi olmayan son kullanıcılar için oldukça tatmin edici. Aynı zamanda kendi SSL Sertifikanızı sisteme ekleyebiliyor ve bu sertifikayı ana sertifika olarak kullanabildiğiniz gibi Cloudflare üzerinden yeni bir sertifika alabilmeniz de mümkün, tabii ekstra ücretini ödeyerek.

Aynı zamanda ücretsiz paket dahilinde 3 adet yönlendirme, firewall kuralı ve kural koyabiliyorsunuz. Bunlar için dilerseniz yönlendirme işlemi yapabilir, dilerseniz de firewall işlemi uygulayabilirsiniz. Bu konuda ücretsiz taraf için çok yeterli olmasa da ilgili yönlendirme işlemlerini basit kodlama ve .Htaccess ile de yapabilmeniz mümkün.

Son olarak yakın zamanda devreye aldıkları Cloudflare Pages ile rakiplerine oldukça göz dağı verdiklerini de söylemem gerek. Mevcut Cloudflare Pages ile 500’e kadar deploy işlemi yapabiliyor, sınırsız site barındırabiliyorsunuz. 500 deploy ile ne kadar sınırsız barındırma yapabilirsiniz burası ayrı konu ama bence 500 deploy yeterince tatmin edici rakam 🙂

Cloudflare Kapama İşlemi Nasıl Yapılır?

Cloudflare’de kapama işlemi genel olarak öncelikle DNS’lerimizi kendi adreslerimize yönlendirme işlemi yaptıktan sonra kolay. Kapama işlemi yapacağımız hesap içerisinde herhangi bir dns yönetimi yapıyor isek öncelikle yedekleyerek yeni yerlerine aktarmalıyız. Bunun ardından ise Cloudflare Account yani hesabım üzerinden delete account sekmesi aracılığı ile hesabınızı saniyeler içerisinde kapatabilirsiniz.

Eğer ki hesabınızı kapatma sorunu yaşıyorsanız, Cloudflare Destek ya da Bilgi Bankasına bağlanarak bu sorunu giderebilirsiniz.

Sonuç Olarak Cloudflare Etkisi

Sonuç olarak Cloudflare’in tek etkisi birazcık DDOS koruması, basit bir proxy servisi ve azıcıkta CDN’sel etki. Onun dışında Cloudflare’den SEO ümidi beklemeniz hayal olacaktır. Sizlere nacizane önerim çok gerekmiyor ise Cloudflare kullanmayın. Aksi takdirde paylaşımlı hosting üzerinde olan sitenizin pek bir kazanımı olmuyor. Sorularınız olursa yoruma bekliyorum!

Bu konuda Cloudflare’in yakın zaman içerisinde yayına aldığı içeriğini de paylaşmadan edemeyeceğim. Kendileri Cloudflare optimizasyonu ile SEO tarafında nasıl yükselirsiniz tadında bir içerik yayınladılar, buradan ulaşabilirsiniz: How does website speed boost SEO Optimization?

Paylaşımlı Hosting Üzerinde SEO Yapılır Mı?

Girişte verdiğim bilgiler doğrultusunda merak edeceğiniz soru başlık olacak. Çünkü dedicated IP adresine sahip iseniz riskiniz en az durumda, kafanızı ağrıtacak tek şey Anti-SEO ve saldırılar olacaktır. Anti-SEO Nedir? Sorusunu soracak olursanız Medium üzerinde paylaştığım kapsamlı içeriğe buradan ulaşabilirsiniz:

Anti SEO’dan Kurtulma Yöntemleri

Paylaşımlı Hosting Üzerinde SEO risklidir! Sebebi ise sizle birlikte birden fazla websitesi aynı konumdadır. Bu ise bir sitenin kötü etkilenmesinin sizi yaralayacağına işaret eder. Peki bu nasıl gerçekleşir? Null, War*z ya da türevi bir sistem kullanan kişilerin sitelerinin Zombie site ya da hackable konumda olabileceği durumu mevcut. Bir ya da birden fazla sitenin bu durumda olması ise sitenizin arama motorları üzerinde Çince başlıklarla bürünmüş binlerce index ile yan yana durabileceğini gösterecektir.

Bu nedenle, Paylaşımlı Hosting kullanırken hizmet aldığınız yerin geçmişi, hizmet koşulları ve katı kuralları çok önemlidir. Hostinginizi seçerken, ucuz – hızlı değil de kalıcı – güvenli olmasını esas alın.

Sanal Sunucu Üzerinde SEO Etkili Midir?

Aranan ve sorması gereken sorulardan biri de budur. Sanal sunucular deyince aklınıza ilk VPS(Virtual Private Server – Sanal Özel-Paylaşımlı Sunucu)’ler gelecek, sanal sunucudan kastım minimum VDS şeklinde 🙂 Neden VDS şeklinde peki derseniz de VPS Paylaşımlı Hosting gibi aynı sistem üzerinde sadece çekirdek sanallaştırması ile sanallaşan sistemlerden. VDS ise İngilizce anlamı ile Virtual Dedicated Server, Sanal Gerçek Sunucu olarak ise Türkçe ye çevriliyor. Yani VDS hizmetinde aldığınız hizmet donanımı sanallaştırarak oluşan küçük küçük makinelerden oluşuyor.

Bu konuda Digital Ocean’ın ilk 2 ay kullanabileceğiniz 50 Amerikan Doları paketi bulunuyor ve benim de önerdiğim, kullandığım, güvendiğim bir firma. En düşük paketleri 5 USD’den başlıyor ve artık KDV’yi de faturaya yansıtıyorlar, 5 USD’nin ise KDV’si 0.90 cent tutuyor. Ödeyeceğiniz total rakam aylık 5.90 USD.

Ücretsiz DigitalOcean Sunucu!

Hemen butona tıklayarak 2 ay ücretsiz olarak 100 Amerikan Doları tutarında bakiyeye sahip olabilirsiniz! Sınırlı süre ile gelen bu kodu kaçırmamanızı öneririm. Bu bakiye ile projenize başlamak harika olacak!

DigitalOcean 100 Dolar 2 Ay Başlangıç Paketi

Güncelleme: 100 dolar olan 3 aylık deneme paketi 2 aya düşürülmüş, sanırım yakında 1 ay’a düşürülecek, vakit kaybetmeden kullanmanızda fayda var, bunu kendime fayda sağlamak adına değil de size bir faydası olması adına yapıyorum ve bir beklentim yok.

Total
0
Shares
Previous Post
Tum Ucretsiz SEO Araclari

Ücretsiz SEO Araçları

Next Post
Google Benim İsletmem Nedir

Google Benim İşletmem Nedir? Nasıl Kullanılır?

Related Posts