1. Ana Sayfa
  2. cPanel WHM
  3. CentOS 7 cPanel & WHM Kurulumu

CentOS 7 cPanel & WHM Kurulumu

Centos 7 cpanel kurulumu

CentOS 7 cPanel & WHM Kurulumu

Selamlar, CentOS 7 üzerinde cPanel ve WHM Kurulumu işlemi konusuna değineceğim. İşlem biraz uzun sürüyor ama kod olarak değil vakit olarak bilginiz olsun.

cPanel Nasıl Kurarım ?

cPanel WHM yalnızca Linux dağıtımlarında çalışmaktadır. Desteklenen Linux dağıtımları ise sırasıyla;

  1. CentOS
  2. Cloud Linux
  3. Amazon Web Services Amazon Linux
  4. Red hat Enterprise Linux

Kuruluma başlamadan önce Host dosyanızın düzgün olmasına dikkat edin. Tam bir hostname’e sahip olun, Örneğin : makine.domain.uzanti
Ardından SeLinux targeting bölümünde enforcing bölümünü disabled olarak güncelleyin.

Komut : nano /etc/selinux/config
Gelen ekranda orta bölümde Targeting bölümünü göreceksiniz. Burada enforcing yazısını silerek disabled olarak güncelleyin ve CTRL X ile kaydederek çıkın.

Hemen ardından sisteminizde DNS ya da Webserver var mı bir kontrol edin, Kontroller için ;

systemctl status httpd (Apache Webserver için), systemctl status bind  (DNS Sunucusu için)

Sonuç dönüşü alıyorsanız kaldırma işlemi gerçekleştirmelisiniz.

Kaldırma işlemleri için Onaylı ya da Onaysız kaldırma yapabilirsiniz. Bunun için gerekli komutlar;

yum remove httpd* -y (* Tümünü -y ise evet onayı vererek Onaysız kaldırır) – yum remove httpd ( Onay ister ve kaldırma sorularını sorar)

yum remove bind* -y (* Tümünü -y ise evet onayı vererek Onaysız kaldırma işlemi sunar) – yum remove bind ( Onaylamanızı ister ve kaldırma işlemleri için sorular sorar)

İşlemleri gerçekleştirdikten sonra SSH client’imizden çıkış yapıp tekrar giriş yapıyoruz ve ardından kurulum için işlemimize başlıyoruz.

Kurulum komutu ;

cd /home && curl -o latest -L https://securedownloads.cpanel.net/latest && sh latest

Putty ya da SSH Clientimize yapıştırıp ya da Virtual Console, KVM’imizde yazarak işlemin başlamasını bekliyoruz. İşlem otomatik olarak devam edeceğinden herhangi bir komut ya da bir elleme işlemi yapmayınız. Bu süre boyunca sisteminizin açık kalmasını ve SSH Client’inizin kapanmamasına özen gösteriniz.

İşlemler bittikten sonra hostname:2087 ile tarayıcı üzerinden WHM Setup’a ulaşabilmeniz mümkün olacaktır. Unutmayın, kullandığınız alan adı için A kayıtlarını ekleyin, hangi uzantı olduğunu iyi kontrol edin. Aksi halde erişim sorunları yaşayabilirsiniz.

Yaşadığınız herhangi bir kurulum sorununu yorum olarak paylaşabilir, sorularınızı sorabilirsiniz. Elimden geldiği kadar yardımcı olacağımdan şüpheniz olmasın.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

90'lı yılların ümidi, geleceğin aleti olan bilgisayarla aynı yıllarda tanıştım. Donanımla başladığım teknoloji serüveni artık yerini dijital pazarlama, marketing ve seo'ya bıraktı. 4 senelik gelişen bilgi birikimim ile kişisel blogum içerisinde SEO makaleleri, yazıları ve methodları paylaşıyorum.

Yorum Yap