1. Ana Sayfa
  2. SEO
  3. 7 Ocak Google Algoritma Güncellemesi Sinyalleri

7 Ocak Google Algoritma Güncellemesi Sinyalleri

Google 7 Ocak Algoritma Güncellemesi

7 Ocak 2020: Google Erken Algoritma Güncellemesi

Öncelikle nedir bu Google Algoritma Güncellemesi? Yapılan aramaları Google üzerinde daha organik ve daha doğal sonuçlara ulaşabilmek adına geliştirilen ve sürekli olarak yenilenen güncellemelere verilen isimdir Google Algoritma Güncellemesi.

Dün itibari ile SEO Araçları Casting’lerinde dalgalanmalar, kayıplıklar söz konusu oldu. Bunu da hayra yormaya pek erinemedik SEO Uzmanları olarak. Google’ın aylık ya da 2 ayda bir periyodik olarak mini core ve core güncellemelerini yapacağını haber etmişti. Bunun için ise Google Florida 2 Güncellemesi adlı yazımı inceleyebilirsiniz.

Google Yaptığı bu güncellemeler ile mevcut algoritmasını daha da güçlendirerek organik arama sonuçlarını artırmayı ve kullanıcıların yaptıkları aramalara %100 net bir şekilde erişmelerine olanak sağlamak istiyor.

En son yapılan Google BERT güncellemesi ile Türkçe de dahil olmak üzere çoğu dile NLP desteğini getirmişti. NLP ise Natural Language Process anlamına geliyor (Türkçesi Doğal Dil İşlemesi ya da Süreci anlamında).

7 Ocak güncellemesi ile ilgili dünyanın takip ettiği dev forumlar üzerinde de konuya yer verilmiş konumda. Bunlar ise Black Hat World, Webmaster World gibi Webmaster ve SEO Uzmanlarının mihenk taşlarından.

Konu ile ilgili SEO Araçları Castingleri ise sırasıyla şöyle,

SEMRUSH

Semrush 7 Ocak Google Güncellemesi
Semrush 7 Ocak Google Güncellemesi

MOZCast

Mozcast 30 Günlük Google Sıralama Değişimleri
Mozcast 30 Günlük Google Sıralama Değişimleri

Cognitive SEO

Cognitive SEO 7 Ocak Google Algoritma Güncellemesi
Cognitive SEO 7 Ocak Google Algoritma Güncellemesi

SERPMetrix

SERPMetrix Top 100 Google Dalgalanmaları
SERPMetrix Top 100 Google Dalgalanmaları

RankRanger

RankRanger Google Algoritma Dalgalanması
RankRanger Google Algoritma Dalgalanması

AccuRanker

Google Sıralama Güncellemesi Accuranker
Google Sıralama Güncellemesi Accuranker

Güncellemeler konusunda titiz davranmaya çalışıyorum. LinkedIn ve Facebook sayfamdan ise detaylar paylaşıyorum elimden geldiği kadar.

Konuyla ilgili tam anlamlı kaynağa ulaşmak için Seround Table‘ın yazısını inceleyebilirsiniz.

Algoritma Güncellemelerinde Ne Yapmalı?

Hataları çok iyi analiz etmeli, Google Analytics, Google Search Console gibi SEO Araçları‘mızdan sitelerimizi ya da sitemizi çok detaylı inceleyip, hız kaybı, yavaş yüklenen sayfalar, kapsam hataları, mobil sorunlar, soru cevap sıkıntıları gibi temel detaylarımızı bulup çözmeliyiz.

Yazılarımızda yer alan robotik ve sadece yazmaya yönelik olan yazıları ise düzelterek organik bir hale sokmalıyız. Yani yazdığımız içeriğin birilerinin sorusuna cevap olabilecek ya da aranan içeriğe kesin sonuç olabilecek yapıda olmasını sağlamalıyız. Bu yaptığımız işlem ile birlikte NLP engeline takılmadan sorunsuzca kitlemize ulaşabilecek, trafiğimizi yükseltmeye devam edeceğiz.

Bu konu ile ilgili yazdığım Etkili İçerik Nasıl Yazılır adlı içeriğimi inceleyerek size ışık olacak yol haritasına ulaşabilirsiniz.

Diğer bir Google Algoritma Güncellemesi olduğunda ise sizlerle vakit kaybetmeden paylaşacağım.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

90'lı yılların ümidi, geleceğin aleti olan bilgisayarla aynı yıllarda tanıştım. Donanımla başladığım teknoloji serüveni artık yerini dijital pazarlama, marketing ve seo'ya bıraktı. 4 senelik gelişen bilgi birikimim ile kişisel blogum içerisinde SEO makaleleri, yazıları ve methodları paylaşıyorum.

Yorum Yap

Yorumlar (0)

  1. Visitor Rating: 5 Stars