1. Ana Sayfa
 2. SEO
 3. 2020 Yılı En İyi WordPress SEO Dostu Eklentiler

2020 Yılı En İyi WordPress SEO Dostu Eklentiler

Wordpress için 2020 Yılının En iyi SEO Eklentileri

2020 Yılında En Çok Seveceğiniz WordPress SEO Eklentileri

Herkese merhabalar 2020 WordPress SEO eklentileri adlı bir yazı yazmak istedim, bugün 28 aralık  ve bu yazıyı yazmanın hepimize iyi geleceğini düşündüğüm için bu tarihi seçtim. Bir sonraki yıl deyince benim aklıma hep son yıl başına 2-3 gün gelir ve daha öncesinde bi içerik yayınlamak ya da başka türlü içerikler paylaşmak kullanıcıları farklı yöne itmeyi çağırıştırır.

Bugün sizlere 2019 yılında en çok kullandığım ve 2020 yılında herkesin çok severek kullanacağı eklentileri anlatacak ve paylaşacağım.

Unutmadan, yazının sonlarına doğru yeni yıl için 20 kişiye çok güzel ücretsiz bir eklenti sürprizim var 🙂

2020 Yılının En hızlı WordPress eklentisi Wp Rocket
2020 Yılının En hızlı WordPress eklentisi Wp Rocket

2020 Yılında Pagespeed Skorunuzu Yükseltecek: WP Rocket

Evet, WP Rocket eklentisi ücretli olmasına rağmen 1 yıllık 49 Amerikan Doları olarak ücretlendirilmiş. Her tasarım için aynı etkiyi gösteremese de başarı oranı %90 konumlarında. Şuanda web sitem içerisinde ben de WPRocket eklentisini kullanıyorum ve web sitemi 2020 yılına bomba gibi hazırlıyorum 🙂

WPRocket eklentisi ile Lazy Load yapabilirsiniz. Ek olarak bu eklenti ile Heartbeat, CDN kullanıyorsanız optimizasyonunuzu artıracak ayarlamaları katabilirsiniz. Eklenti içerisinde aynı zamanda ADD-Ons bölümü bulunuyor ve bu bölüm sayesinde Cloudflare kullanıyorsanız aktif edebiliyorsunuz. Aynı zamanda Facebook Pixel, GA yani Google Analytics, Sucuri’nin Security yani güvenlik paketi gibi Add-On’ları da görebilirsiniz.

WPRocket ile Pagespeed skorunuzu yükseltebilir, GTMetrix tarafında %99 başarı elde edebilirsiniz.

Unutmayın ki siteniz ne kadar hızlı ve ulaşılabilir ise o kadar çok kitleye ulaşabilirsiniz.

WPRocket inceleyin

Not: WP Rocket ücretli bir WordPress uygulamasıdır, bilginize.

Wordpress Optimole Eklentisi ile Jet gibi Resimler
WordPress Optimole Eklentisi ile Jet gibi Resimler

2020 için En İyi Resim Optimizasyon Eklentisi: Optimole

Optimole eklentisi tamamiyle CDN üzerine kurulmuş ve resimlerinizi optimize ederek yayınlarınızı daha esnek bir yapıya sokabilmenizi sağlayan WordPress eklentisidir. Aynı zamanda PHP, .NET ya da diğer yazılım dillerine de entegre olabilmekte.

Kendi içinde bulunan El defteri ile ayarlamalarınızı rahatlıkla ve hızlı bir şekilde yapabiliyorsunuz.

Optimole’u kullandığımdan beri yaklaşık olarak %42 trafik konusunda kazanca sahip oldum. Bu şu demek: Bandwith(Hosting ya da sunucu için tanımlanan kullanılabilir trafik) limitimden %42 daha fazla kullanıma sahip oldum 🙂

Optimole sadece resim, video, gif ve türevlerini küçülterek trafiğinizi azaltmanızı hem de sitenize giren kullanıcıların ek olarak resimlerin yüklenmesini beklememesini sağlıyor.

Denemek isterseniz ücretsiz 5K yani 5000 çoğul trafiğe kadar müsade ediyor.

Optimole inceleyin

Schema ile Google'a Web sitenizin Ne olduğunu Tanıtın
Schema ile Google’a Web sitenizin Ne olduğunu Tanıtın

Schema ile Web Sitenizin Amacını ve Türünü Google’a Anlatın

Evet, Schema, 2018 yılından 2019 yılına kadar en önemli özelliklerden biri oldu. Ardından AMP ile bunu nirvanaya çıkarsakta hala en güncel ve en değerli seçeneklerden biridir.

Schema Türkçe diline çevirdiğimizde Şema olarak ortaya çıkıyor. Schema eklentisi ile yazılarınızın bir BlogPost olduğunu, Soru-Cevap sayfanızın bir FAQ bölümü olduğunu ya da Video galerinizin bir VideoPage olduğunu belirtebileceğiniz ve Google’ın sitenize geldiğinde bu sayfaların ya da içeriklerin ne olduğunu direkt olarak anlamasını sağlayan ve akabinde Crawl bütçenizi de buna istinaden düşürebileceğiniz bir yapıdır.

Schema Pluginini kullanarak rakibinizde olmayan yapıyı kendi sitenizin tam detaylı açıklamaları ve özellikleri ile birlikte ayarlayabilir, SERP sonuçlarında yukarılara çıkabilirsiniz.

En çok kullanılan: LD-JSON Schema Plugini inceleyin

Tavsiye ettiğim: Schema Plugin’ini İnceleyin

Tavsiye ettiğim Schema Plugin’i daha çok ayar ve daha basit kullanımı sağlayabileceğiniz bir eklentidir. 2 eklentiden herhangi birini seçebilirsiniz.

AMP ve PWA ile hem mobil uygulamanız olsun hem de hızlı bir mobil websiteniz
AMP ve PWA ile hem mobil uygulamanız olsun hem de hızlı bir mobil websiteniz

Progressive Web Apps ve AMP ile Daha etkili ve Hızlı Mobil Sağlayın

Açıklamak ile uğraşmak istemedim. Daha önce MediaClick bunun ile ilgili bir içerik yazmış;

Progressive Web Apps (PWA), kullanıcılara uygulama benzeri bir deneyim sunmak için modern web yeteneklerini kullanan bir web uygulamasıdır. Bu uygulamalar belirli gereksinimleri karşılar. Sunucular ile beraber, URL’ler aracılığıyla erişilebilir ve arama motorları tarafından dizine eklenir.

Güncellemenize gerek yok. PWA’leri güncelleme zorunluluğunuz da yok. PWA’ler aslında bir domaine bağlı olarak çalışan web siteleri olduğu için sitenizde yaptığınız herhangi bir güncelleme, doğrudan uygulamanıza da yansır.

Bağlantı durumunuz ne olursa olsun, kullanıcılarınızı kaybetmeyin. PWA’ler en düşük bağlantı hızında bile kullanıcı deneyimini kötü etkileyecek görüntülenme bozuklukları ve geç bağlantı problemleriyle karşılaşmanıza engel olur. “Cache” mekanizmaları ile uygulamanızın yavaş bağlantılardan etkilenmesine engel olursunuz.

Linki tıklanabilir yaptım. Yazının başı ve sonu tıklanabilir, tıklayarak MediaClick’in üşenmeyip yazdığı PWA ile ilgili açıklayıcı ve detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Önerdiğim PWA WP Uygulamaları

PWA for WordPress

PWA WP

AMP: Google’ın da işbirlikçisi olduğu, yeni nesil benzersiz ve hızlı mobil web sitelerinin ortak adıdır. AMP ile web sitenizin mobil tarafında yüklenme hızlarını, stabilitesini ve kullanıcı tarafında daha etkili olabilmesini sağlayabiliyorsunuz.

AMP Google’ın da desteklediği bir yapı olduğundan, mevcut arama sonuçlarında kullanıcılara öncelikli olarak AMP’li sonuçları iletiyor.

AMP olan web sitelerini SERP yani Arama sıralamalarında başlıklarda ya da sol bölümde yıldırım işareti ile görebilmektesiniz.

2 adet AMP eklentisi çokça kullanılanlardan,

Önerdiğim: AMP Project AMP-WP İnceleyin

AMP WP İnceleyin

NOT: Belirtmeliyim ki kullandığınız WordPress temasının eğer ki bir AMP eklentisi bulunuyor ise bu incelemeniz için eklediğim eklentileri kurmanıza ihtiyaç yoktur. Temanın içinde gelen AMP Eklentileri genellikle temanız ile %100 uyumlu olmak ile birlikte olası AMP sorunlarını ortadan kaldırır.

Yeni Yıl Hediyesi Whatsapp for WordPress
Yeni Yıl Hediyesi Whatsapp for WordPress

Bonus Eklenti: WPNinja Whatsapp

Evet, sürpriz 🙂 2020 yılına girerken 25 Amerikan doları ($25) değerinde WPNinja Whatsapp Eklentisini ücretsiz olarak tam 20 takipçime hediye edeceğim. Yapmanız gereken bu yazıyı Facebook, Twitter, İnstagram ya da benzeri sosyal medya üzerinde paylaşmak ve bu içeriğim altına yorum yapmak.

5-10 değil tam tamına 20 kişiye 🙂

Bunun amacı hem bana sizlerin destek olması hem de benim sizlere destek olmamdır.

Eklentiyi ise bu linkten inceleyebilirsiniz: WhatsApp Chat WordPress

2020 yılının hepimiz için hem hayırlı hem de kazançlı olmasını diliyorum. Temennim hepimizin sağlıklı, huzurlu, eksik ve mutlu bir yeni yılı olmasıdır. Ailemiz ve sevdiklerimizin ise yanımızdan hiç eksik olmaması dileğiyle, yeni yıl hepimize iyi gelir inşallah!

Bu yazımda sizler için 2020 WordPress SEO eklentileri hakkında detaylıca bahsettim. Umarım faydalı olabilirim.

Unutmadan, iyi ki varsınız!

Diğer SEO Eklentileri ve Araçlara Göz Atın

Vazgeçemeyeceğiniz Ücretsiz SEO Araçları

SEO Giriş Yazıları

Yorum Yap

Yazar Hakkında

90'lı yılların ümidi, geleceğin aleti olan bilgisayarla aynı yıllarda tanıştım. Donanımla başladığım teknoloji serüveni artık yerini dijital pazarlama, marketing ve seo'ya bıraktı. 4 senelik gelişen bilgi birikimim ile kişisel blogum içerisinde SEO makaleleri, yazıları ve methodları paylaşıyorum.

Yorum Yap

Yorumlar (6)

 1. 3 ay önce

  Radyo63 ismiyle Twitter da paylaşıldı

 2. Merhabalar elinize sağlık yazıyı beğendiğim için twitterda paylaştım
  https://twitter.com/rubaidari/

 3. Facebook da paylaşıldı

 4. Visitor Rating: 5 Stars

 5. 2 ay önce

  Visitor Rating: 5 Stars